Juniorské mistrovství 2002  Rozhovor s juniorskými mistry 2003

Juniorské mistrovství České republiky 2003

Historicky první společné mistrovství republiky, Mistrovství České republiky LONGINES ve sportovní gymnastice a skocích na trampolíně, proběhlo ve dnech 27.-29.6.2003 na zimním stadionu v Ostravě-Porubě.

Ke svému letošnímu vrcholnému domácímu závodu do Ostravy přijeli prakticky všichni nejlepší čeští trampolinisté.

K bojům o tituly v sobotu 28. června 2003 nejprve nastoupili juniorky a junioři a po nich se ostravskému publiku představili i seniorky a senioři.

Jako největší favoritky juniorského mistrovství do soutěže jednotlivkyň nastupovaly především závodnice z TJ Rožnov pod Radhoštěm Jana Vaculínová a Zuzana Havelková, které se svými partnerkami Simonou Kadlecovou a Naďou Palackou patřily k favoritkám i v soutěži synchronních dvojic. Mezi juniory pak měli největší ambice Daniel Komarov z TJ Petřiny Praha a Pavel Knirsch z TJ Lokomotiva Liberec.

Soutěž juniorek jednotlivkyň proběhla podle očekávání zcela pod taktovkou rožnovských závodnic.

Zuzana HavelkováNejlépe začaly Zuzana Havelková a Naďa Palacká, jejichž povinné sestavy rozhodčí ocenili shodně nejlepší známkou 26,0 bodu.
Na třetím místě se po povinných sestavách se ztrátou 0,4 bodu usadila Jana Vaculínová (25,6 bodu), s náskokem téměř jednoho bodu před Karolínou Muchovou ze Sokola Žižkov I. na čtvrtém místě (24,7 bodu).
S výjimkou Zuzany Havelkové si ostatní tři závodnice svým výkonem vytvořily nový osobní rekord v povinné sestavě.

Ve volných sestavách zacvičila nejlépe Jana Vaculínová (32,9 / 9,1 bodu) a s celkovým součtem 58,5 bodu si polepšila na druhé místo v kvalifikaci. Tu vyhrála Zuzana Havelková (58,7 bodu), která za svoji volnou sestavu získala 32,7 / 8,5 bodu.

Jana VaculínováNa třetím místě kvalifikace skončila Naďa Palacká (58,4 bodu), která svojí volnou sestavou (32,4 / 8,7 bodu) zůstala těsně pod hranicí 32,5 bodu. Šanci na lepší umístění ztratila Karolína Muchová, která svoji volnou sestavu nedokončila (4,1 / 1,9 bodu) a klesla až na deváté místo.

Ve finále ale vedoucí závodnice Zuzana Havelková nezopakovala svůj výborný výkon z kvalifikace a po srážkách za dotyk molitanu získala 29,4 / 8,5 bodu a klesla v celkovém hodnocení na 3. místo (88,1 bodu).

Svůj první absolutní juniorský mistrovský titul tak získala Jana Vaculínová (92,0 bodu), která celou soutěží prošla vyrovnaně a ve finále navíc předvedla nejlepší sestavu soutěže (33,5 / 9,1 bodu).

Stříbro nakonec získala Naďa Palacká (90,5 bodu), která ve finále téměř zopakovala svůj výkon z kvalifikace (32,4 / 8,7 bodu) a absolutní převahu rožnovských závodnic doplnila i Simona Kadlecová na celkově čtvrtém místě ziskem 87,1 / 9,1 bodu.

Naďa Palacká, Jana Vaculínová, Zuzana Havelková

V soutěži juniorů jednotlivců měli největší ambice Daniel Komarov z TJ Petřiny Praha a obhájce loňského titulu Pavel Knirsch z TJ Lokomotiva Liberec, kteří se o titul v posledních letech pravidelně střídají. Dramatický souboj o titul se ale nakonec nekonal a o vítězi rozhodl především počet skočených prvků.

Pavel KnirschUž v povinné sestavě Daniel Komarov utekl svým soupeřům výkonem 25,7 bodu, známkou pouhých 22,5 bodu naopak ztratil Pavel Knirsch.

Daniel Komarov nezaváhal ani ve volné sestavě, za kterou od rozhodčích získal 33,2 / 10,2 bodu, a s výrazným náskokem a v novém osobním rekordu vyhrál kvalifikaci (58,9 bodu).
Ani ve volných sestavách se dále nedařilo Pavlu Knirschovi, který svoji sestavu nedokončil (7,8 / 3,8 bodu, 33,3 bodu v kvalifikaci) a definitivně tak ztratil šanci na letošní tiutul.

Daniel KomarovNa stříbrnou příčku po kvalifikaci se tak nečekaně dostal Milan Zalužanský ze Sokola Žižkov I., který získal 40,4 / 5,8 bodu.

Ve finále vedoucí závodník Daniel Komarov zcela nezopakoval svůj výkon z kvalifikace a za lehčí finálovou sestavu získal 32,1 / 9,5 bodu. V celkovém součtu ale výkonem 91,0 bodu zcela zastínil své soupeře a vybojoval si tak už svůj druhý absolutní juniorský titul (2001, 2003).

Se ztrátou téměř pětadvaceti bodů skončil na druhém místě Milan Zalužanský (66,2 bodu) a bronz ještě ve finále stihl vybojovat Pavel Knirsch (58,3 bodu), i když výkonem 28,0 / 9,1 bodu) ještě silně zaostal za svými možnostmi.

Na poslední chvíli tak přesto přeskákal svého oddílového kolegu Tomáše Brzka z TJ Lokomotiva Liberec, který hodně ztratil v povinné sestavě (6,2 bodu), a zbyla tak na něj jen bramborová medaile (57,8 / 6,3 bodu).

Milan Zalužanský, Daniel Komarov, Pavel Knirsch

Velmi podobný průběh měla i soutěž synchronních dvojic juniorek, kde si na stupínek nejvyšší brousily zuby především oba rožnovské páry.

Jana Vaculínová / Simona KadlecováJeště v povinné sestavě byly Zuzana Havelková / Naďa Palacká a Simona Kadlecová / Jana Vaculínová prakticky vyrovnané (36,1 respektive 35,6 bodu).

Výsledek celého závodu ale vzápětí rozhodla nedokončená volná sestava a vysoké srážky páru Zuzana Havelková / Naďa Palacká.
Ten za svoji nevydařenou sestavu získal jen 8,5 / 1,8 bodu a v kvalifikaci dosáhl celkem jen 44,6 bodu.

Karolína Muchová / Petra AnýžováDo čela soutěže se tak dostaly Simona Kadlecová s Janou Vaculínovou a s volnou sestavou za 41,9 / 7,9 bodu s velkým náskokem vyhrály kvalifikaci (77,5 bodu).
Za finálovou sestavu pak získaly 43,1 / 7,9 bodu a bez výrazných problémů obhájily svůj loňský mistrovský titul v novém osobním rekordu 120,6 bodu.

Stříbrné skončily Zuzana Havelková s Naďou Palackou, které ve finále předvedly sestavu za 41,8 /8,0 a celkem získaly 86,4 bodu.

Pro Sokol Žižkov I. celkově třetím místem opět zabodovaly Petra Anýžová s Karolínou Muchovou, které za své výkony získaly celkem 74,1 / 6,3 bodu.

Naďa Palacká / Zuzana Havelková, Jana Vaculínová / Simona Kadlecová, Karolína Muchová / Petra Anýžová

Juniorské mistry republiky 2003 ve skocích na trampolíně dekorovala ještě nedávno aktivní gymnastka a čestný host Mistrovství České republiky LONGINES ve sportovní gymnastice a skocích na trampolíně

Miss ČR 2003 Lucie Váchová a Simona Kadlecová / Jana VaculínováMiss ČR 2003 Lucie Váchová a Daniel KomarovMiss ČR 2003 Lucie Váchová a Daniel Komarov