Rozhovor s juniorskými mistry ČR 2002 

Rozhovor s mistry České republiky 2002

V sobotu 22. června 2002 proběhlo v tělocvičně TJ Lokomotiva Liberec seniorské a juniorské mistrovství České republiky. Urputné boje přinesly radost i zklamání, občas padali závodníci a .... a to je dobře .... padaly také osobní rekordy. Je dobojováno, medaile jsou rozděleny a výkony a tituly jsou zapsány do historických tabulek. A jak vše vidí ti, kteří mezi seniory stáli na stupních nejvyšších ?

 • Mistrovství České republiky 2002 : {info}


 • Petra Vachníková
  TJ Rožnov pod Radhoštěm
  {info}

  Petr Dufek
  TJ Petřiny Praha
  {info}
   

  Zuzana Musialková
  Kristýna Závodníková

  Sokol Olomouc / Sokol Brno-Komárov
  {info} / {info}

  Petr Dejl
  Petr Dufek

  TJ Petřiny Praha
  {info} / {info}


  Právě jste se stali mistry České republiky. Jak hodnotíte Vaše dnešní vystoupení ?
  Petra Vachníková : Spadl mi velký kámen ze srdce. Mistrovství republiky totiž pro mě bylo už po několik let zakletým závodem a i psychicky mi dává víc zabrat než kterýkoli jiný závod. Takže jsem velmi spokojená, že mám po letech zase titul, který navíc byl zasloužený a potvrzený slušným výkonem na trampolíně.
  Petr Dufek : Musím říct, že letos byl boj opravdu velice zajímavý. Téměř všichni moji soupeři měli připravené nové sestavy s vyšší obtížností a ve finále tak nasadili laťku dost vysoko. Přiznám se, že nervozita byla značná a ve finále se mi nastupovalo na trampolínu dost těžko po tom, co jsem viděl skvělé výkony všech závodníků. Já jsem si na tento závod připravil sestavu, kde jsem se příliš nesnažil nabrat body na obtížnosti, ale spíše na provedení. Myslím že jsem tím rozhodně nic neztratil, protože mi tato strategie přinesla vysoké bodové ohodnocení a přispěl sem si tak i do nominačních limitů na Mistrovství Evropy.
   
   
  Zuzana Musialková : Já jsem se svým výkonem spokojená, až na synchrony na juniorském mistrovství, které nedopadly podle mých představ.
  Kristýna Závodníková : S dnešním výkonem jsem spokojená, se Zuzkou jsme ani jedna takový úspěch nečekaly. Určitě tam nějaké ty chybičky byly, ale po bitvě bývá každý generál, že ?
  Petr Dejl : Nezbývá mi, než se pochválit a jsem opravdu spokojen. V poslední době se mi opět daří se trampolínou hlavně bavit. Trochu jsem změnil přístup a psychickou přípravu přímo při závodě a jak je vidět, má to něco do sebe.
  Petr Dufek : Nevím co k dnešnímu výkonu dodat. Skočili jsme s Petrem v rozřazovacím závodě naši obvyklou sestavu. V závodě synchronních dvojic už mi nepřišla závodní atmosféra tak napjatá jako u jednotlivců, protože naši soupeři, jak se říká, se porazili sami, čímž nám také napomohli k vítězství.

  Podařilo se Vám splnit své cíle, se kterými jste do Liberce přijeli ?
  Petra Vachníková : Cíl jsem měla jediný - vyhrát ! Možná někdo řekne : "To jsou řeči ...", ale fakt je ten, že výhra pro mě byla velkou motivací a přizpůsobila jsem tomu i svou volnou sestavu a trochu ji vylehčila, protože jsem se fakt necítila dostatečně psychicky silná, abych předvedla skvělý výkon i s těžkou sestavou.
  Petr Dufek : Chtěl jsem závod vyhrát a to byl i můj cíl, i když cesta k němu byla letos těžší. O to mám ale z titulu větší radost a více si ho vážím.
   
   
  Zuzana Musialková : Tak napůl. Pro mě největší cíl bylo v kategorii juniorky synchrony zvítězit a zároveň skočit povinnou sestavu FIG A. Kofik 9,1 bodu byl nad plán a soutěž mě tak vyhecovala, že jsem tuto sestavu šla. Vítězství v synchronech dospělých bylo nad plán a po pokažené sestavě našich největších soupeřek jsem věřila před už výstupem v titul.
  Kristýna Závodníková : Abych pravdu řekla, tak jsem ani žádné cíle na tento závod neměla, chtěly jsme dojet všechny sestavy, hlavně Zuzka povinnou, která pro ni byla asi třetí v životě, a vítězství už byla taková třešnička na dortu.
  Petr Dejl : Myslím, že jsme s Petrem pro titul přijeli, a tak jsme si cíl splnili. Že nám to soupeři trochu ulehčili, to k tomuto sportu patří. Podmínky jsou stejné pro všechny a také díky nevyzpytatelnosti tohoto sportu se někdy rodí větší či menší překvapení, třeba i na úkor favoritů. Už to ale tak lehké mít nebudeme, protože Láďa Novák s Jirkou Kurtinem začínají zle vystrkovat růžky a lepší se závod od závodu.
  Petr Dufek : Jeli jsme sem vyhrát, takže cíl je splněn a titul je náš.

  Jste nejlepší, ale koho z Vašich soupeřů byste ocenili zase Vy ?
  Petra Vachníková : Jsem ráda, že se na závodech ukázala Lenka Honzáková a po zranění a přestávce je vcelku v dobré formě. Dále mě potěšily i juniorky, které poprvé v závodě zvládly i seniorskou sestavu. Jinak se mi dobře závodilo, takže děkuji všem soupeřkám a všech si vážím.
  Petr Dufek : Koho bych ocenil ? Je to těžké, protože všichni byli na závod dobře připraveni a to bylo vidět i na výkonech. Nejvíce mého obdivu si ale zaslouží Petr Dejl, který zařadil do své sestavy trojné salto schylmo. Musím říci, že já bych na takto důležitém závodě neměl odvahu tento prvek zařadit. Je to ale taky proto, že mám pořád s tímto prvkem ještě trochu problémy a navíc při posledních závodech mi sestava s ním nevyšla, takže jsem nechtěl dneska riskovat.
   
   
  Zuzana Musialková : Petru Vachníkovou a Líbu Pilzovou. Skáčou vyšší obtížnost než my a už nás jednou porazily. Jinak jsou to dobré kamarádky.
  Kristýna Závodníková : Tak určitě Líbu Pilzovou a Péťu Vachníkovou, protože jsou v současné době náš nejlepší synchronní pár. Sice spolu skáčou teprve půl roku, ale sluší jim to spolu a i výškově si podle mě vyhovují. Dneska měly bohužel smůlu, nedojely volnou sestavu, a tak skončily až třetí.
  Petr Dejl : Hodnotím všechny kluky stejně. Jsem rád, že se závod uskutečnil i díky tomu, že do toho někteří šli i přesto, že mistrovská sestava není vůbec jednoduchá, a poprali se s tím výborně. Doufám, že mládí z Liberce, Dvora Králové a jiných oddílů to zvládne velmi brzy a že se s nimi na mistrovství republiky ještě párkrát potkám.
  Petr Dufek : Co říct o našich soupeřích? Jsem určitě rád, že synchronních párů u nás stále přibývá, takže roste i jistá konkurence. V této době si myslím, že hlavními soupeři pro nás jsou cizinci na světových pohárech nebo na mistrovství světa. Protože však s Petrem neskáčeme synchrony dlouho, společně jsme startovali venku jen párkrát a to jsme bojovali spíš sami se sebou, než z druhými. Měli jsme prostě smůlu. Když jsme ale propočítávali známky z domácích závodů a porovnávali je se známkami na světových soutěžích, dostali jsme jistotu, že na finále máme.

  A nakonec, jaké jsou Vaše plány a cíle ?
  Petra Vachníková : Mé sportovní plány jsou asi takové, že bych se ráda dobře připravila na závod Světového poháru do USA a na mistrovství Evropy do Ruska - to znamená, že bych tam ráda předvedla těžší volnou sestavu než dnes, pokud možno se stejným i lepším provedením. A osobní plány jsou taky hodně zajímavé ...., ale o tom až někdy příště.
  Petr Dufek : Letos je mým největším cílem určitě mistrovství Evropy, kde bych chtěl předvést svou novou sestavu. O prázdninách budu mít spoustu času na tom pracovat a tak doufám, že se na podzim v Petrohradu předvedu v dobré formě.
   
   
  Zuzana Musialková : Můj největší cíl je dostat se na juniorském mistrovství Evropy do finále v synchronech a v jednotlivcích zacvičit nově připravenou sestavu s obtížností 9,1 až 10,0 bodu.
  Kristýna Závodníková : Naše další cíle se týkají hlavně juniorské kategorie, a to sice kvalifikovat se na mistrovství Evropy juniorů a tam se dostat pokud možno do finále.
  Petr Dejl : Cíl číslo 1 je určitě mistrovství Evropy v Petrohradě. Chtěli bychom konečně vylepšit naši trochu smolnou bilanci při důležitých závodech a rádi bychom se poprali o případný postup do finálesynchronních párů. Jinak výrazně neplánuji. Priorita je pro mě dobré zázemí doma a samozřejmě zdraví, které mi zatím slouží (i v mém věku) velmi dobře.
  Petr Dufek : Cílem v nejbližší době je mistrovství Evropy. Doufám, že se nám podaří na tento závod perfektně připravit, protože už by konečně měl nastat průlom v naší smůle. V této chvíli to vypadá, že se nám i zlepší podmínky pro trénink synchronu a proto se i na přípravu celkem těším.


  A názor trenérů nejlepších jednotlivců ?  Juliána Brodská
  TJ Petřiny Praha
  trenérka Petra Dufka
  {info}

  Jindřich Kozubek
  TJ Rožnov pod Radhoštěm
  trenér Petry Vachníkové
  {info}


  Jak Vy hodnotíte dnešní výkon Vašich svěřenců ?
  Juliána Brodská : Stabilní, lehká sestava na jistotu, bohužel bez trojného salta. Povinná sestava je ale u nás bezkokurenční. Celková úroveň mužů se mi líbila. Oceňuji zejména dvě trojná salta v podání Petra Dejla a Petra Dostála a to, že většina závodníků skočila celé volné sestavy často s hraničním "kofikem" - jen tak dál a ať k vítězství nestačí pouze dojet sestavu !!
  Jindřich Kozubek : Titul, který Petra získala po tak dlouhé době, je vynikající. Jsem skutečně rád, že svůj stres a psychickou bariéru překonala, i když si myslím, že se to odrazilo na jistotě v synchronech. Výkon byl na úrovni a body získala maximální, ale i přesto by měla ještě zvýšit obtížnost na 12,0 - 12,5 bodu. To předpokládá zvládnutí dvou nových cviků a pak by mohlo být i finále na mistrovství Evropy.


  Co nového chystáte na další období ?
  Juliána Brodská : Budeme trénovat, trénovat a trénovat a častěji s trenérem, který se nejspíš přistěhuje blíže k tělocvičně. A konkrétně ? Povinnou sestavu skočit na kříži na 19,8 sekundy a ve volné 2 - 3 trojáky (pokud bude na léto trampolína), těžší závěr sestavy s nějakým bonusem, zvednout výšku, zlepšit provedení.
  Jindřich Kozubek : Nácvik nových skoků pro mistrovství Evropy. Pro Petru je velkým cílem závod Světového poháru v USA, kde by chtěla získat ještě víc bodů než dnes, a také zvýšení obtížnosti sestavy pro mistrovství Evropy.


  A nakonec z jiného soudku - zaujal Vás nějaký nový talent mezi mladými závodníky ?
  Juliána Brodská : Překvapila mě Zuzana Musialková z Olomouce - skočila všechny sestavy s obtížným začátkem (2183) - udělala velký krok dopředu. Bez obtížnosti se nedá vyhrávat. Je mi líto, že mezi juniory není větší konkurence.
  Jindřich Kozubek : Nový talent tu sice nebyl, ale ukazuje se, že dvě třetiny mladých závodníků jsou schopny cvičit mistrovskou třídu, a to je dobře. Opravdu, to snad nikdy nebylo, že tolik mladých závodníků umí sestavu A, a je to příjemné překvapení. Ocenil bych přitom výkonnost Kristýny Závodníkové - je stabilní a věřím, že bude i dále zvyšovat obtížnost.


 • Výsledky Mistrovství České republiky 2002 : {info}

 •