| | |||
Jak to vlastně začalo... U nás Do Československa bylo v šedesátých letech dovezeno několik trampolín značky Nissen a cvičení na trampolíně bylo zařazeno doplňkově do přípravy sportovních gymnastů a především skokanů do vody. Sportovní nadšenci cvičili i na „po domácku“ vyrobených trampolínách a pořádali první průkopnické závody. První takový známý historický závod se uskutečnil v roce 1964 v Rožnově pod Radhoštěm. Za skutečný začátek závodního skákání na trampolíně u nás se ale považuje až období na přelomu šedesátých a sedmdesátých let:
1970 Propagátoři skoků na trampolíně Ivo Fibiger a Karel Přech využili rostoucího zájmu mezi cvičenci, ustavili komisi skoků na trampolíně a vedli první oddíl skoků na trampolíně v TJ TATRAN Střešovice. Krátce poté vznikly další oddíly v TJ Lokomotiva Liberec, TJ Petřiny Praha a v TJ TESLA Rožnov pod vedením Petra Velechovského, Vladimíra Slivky a Jindřicha Kozubka 26.-27. června se uskutečily první celostátní závody ve skocích na trampolíně v Československu - Přebor Československé lidové armády a I. celostátní soutěž ve skocích na trampolíně.
1971 Komise skoků na trampolíně začala spolupracovat na vývoji a výrobě československé trampolíny s národním podnikem Technosport Vlašim, kde byly pod vedením konstruktéra Jaroslava Bohaty vyvinuty trampolíny „Vlašimka“ a později „Blaník“, které byly v mnoha parametrech srovnatelné s trampolínami, vyráběnými v zahraničí
1972 V prosinci se Československo zúčastnilo experimentální mezinárodní televizní soutěže Intervize na dálku společně s družstvy Bulharska a Sovětského svazu.
1973 Německý trenér Kraft byl na letním táboře u Klučenic u Orlické přehrady prvním zahraničním lektorem, který školil československé trenéry ve skocích na trampolíně. Skoky na trampolíně se zároveň začaly rozvíjet i na Slovensku.
1975 První Mistrovství České republiky se konalo v říjnu v Litoměřicích V listopadu v Bratislavě proběhlo první Mistrovství Slovenska a v Rožnově pod Radhoštěm první Mistrovství Československa.
1976 1. července 1976 se Československo stalo členem Mezinárodní federace skoků na trampolíně (FIT) jako její 22. člen.
1977
1979
1980 První start československých trampolinistů na juniorském mistrovství Evropy se uskutečnil v Edinburgu (Skotsko).
1986 Prvními československými páry, které postoupily do finále soutěže synchronních dvojic na juniorském mistrovství Evropy, byly v Czenstochové (Polsko) páry Petr Fiala / Jiří Trešl a Aleš Čejka / Daniel Pagáč.
1989
1990 V Rožnově pod Radhoštěm proběhlo společné setkání bývalých i aktivních trampolinistů při příležitosti 20 let skoků na trampolíně v Československu.
1992
1993 Česká republika získala předběžné členství ve FIT. Prvními českými páry, které postoupily do finálového závodu série Světového poháru v soutěžích synchronních dvojic, byly páry Alexandra Hájková / Petra Vachníková a Petr Dostál / Kamil Hruda.
1994 Historického úspěchu dosáhla česká reprezentační dvojice Lenka Honzáková / Petra Vachníková, která při svém prvním mezinárodním startu po suverénním výkonu získala titul juniorských mistryň Evropy 1994 v synchronních skocích v Houthalen - Helchterenu (Belgie). V Mladé Boleslavi se poprvé v České republice konal závod Světového poháru (23. ročník Mezinárodního závodu Přátelství byl mezinárodní federací zařazen do série závodů Světového poháru 1994/1995).
1995
1996 Poprvé do finále soutěží jednotlivců na mistrovství světa i na juniorském mistrovství Evropy postoupila Lenka Honzáková ve Vancouveru (Kanada) a v Petrohradu (Rusko).
1997 Petra Vachníková v Eindhovenu (Nizozemí) poprvé postoupila do finále soutěže jednotlivců na mistrovství Evropy. Postup do finále zde zároveň poprvé vybojovaly Lenka Honzáková, Denisa Langerová a Petra Vachníková i v soutěži družstev. Do finálového závodu série Světového poháru v soutěži jednotlivců jako první česká trampolinistka postoupila opět Petra Vachníková.
1998
28. ročník Mezinárodního závodu Přátelství 5.-6. listopadu 1999 v Praze byl závodem Světového poháru série 1999/2000. Mezinárodní gymnastická federace (FIG) ocenila výkony českých trampolinistek Lenky Honzákové a Petry Vachníkové odznakem "Gymnastka světové třídy".
2000 Při olympijské premiéře soutěží ve skocích na trampolíně na Letních olympijských hrách 2000 v Sydney obsadila Petra Vachníková 11. místo. Oslavy 30 let skoků na trampolíně v Čechách se uskuteční v Rožnově pod Radhoštěm.
| ||||