2. závod Českého a Žákovského poháru 2002

Druhým závodem pokračoval v sobotu 11. května 2002 v tělocvičně TJ Lokomotiva Liberec letošní cyklus celkem pěti závodů Českého a Žákovského poháru ve skocích na trampolíně.

O pohárové body přijelo do Liberce bojovat celkem 77 závodníků z osmi oddílů celé republiky.

V čele startovního pole nastoupili i favorité Petra Vachníková z TJ Rožnov pod Radhoštěm a Petr Dufek z TJ Petřiny Praha, vedoucí závodníky průběžného pořadí po prvním kole, které se uskutečnilo v Praze Liboci 27. dubna 2002 {info}.

Na startu nechyběli ani nejlepší čeští závodníci žákovské kategorie, mezi kterými neskrývali své ambice i zástupci pořádajícího oddílu TJ Lokomotiva Liberec.

V Českém poháru favorité nečekaně popadali.

Petra VachníkováV soutěži žen jednotlivkyň byla jednoznačnou favoritkou Petra Vachníková z TJ Rožnov pod Radhoštěm, vítězka pěti ročníků v letech 1996, 1997, 1999, 2000 a 2001.

Petra sice suverénně a s náskokem téměř čtyř bodů vyhrála kvalifikaci (63,8 / 11,2 bodu), ale ve finále, zřejmě pod dojmem dramaticky vypadajícího, ale bezpečně zvládnutého pádu až mimo trampolínu při rozcvičení, nedokončila svoji finálovou sestavu a klesla až na celkově osmé místo (4,4 / 2,1 bodu).

I přesto Petra Vachníková po dvou závodech vede v průběžném pořadí Českého poháru.

Libuše PilzováVítězkou sobotního závodu se tak stala loňská juniorská mistryně republiky Libuše Pilzová z SK GT Litoměřice, která v kvalifikaci sice skončila až na třetím místě (59,0 / 10,3 bodu), ale ve finále předvedla výbornou sestavu (35,6 / 11,1 bodu), kterou se výrazně přiblížila výkonům naší současné jedničky Petry Vachníkové.

Celkově třetí skončila Kristýna Závodníková ze Sokola Brno-Komárov (34,2 / 10,2 bodu), která cílevědomě usiluje o nominaci na podzimní Juniorské mistrovství Evropy.
Kristýna vyrovnaně bojuje o pohárové body s Libuší Pilzovou a po druhém závodě je v průběžné pořadí Českého poháru se shodným počtem pohárových bodů na třetím místě jen díky pravidlu o stanovení pořadí při rovnosti bodů.

Druhý letošní pohárový závod přinesl zklamání i další české reprezentantce Jitce Holíčkové ze Sokola Žižkov I., která nedokončila svoji povinnou sestavu.

I přesto, že pak zacvičila po Petře Vachníkové a Kristýně Závodníkové třetí nejlepší volnou sestavu mezi ženami (34,1 / 9,6 bodu), skončila celkově až na 46. místě s celkovým ziskem 44,1 bodu.
V průběžném pořadí Českého poháru tak klesla ze třetího na šesté místo.

Finalistky ženy

Petr DufekVelmi podobně proběhla i soutěž mužů jednotlivců. Favorizovaný Petr Dufek z TJ Petřiny Praha také bez problémů a s náskokem dvou bodů vyhrál kvalifikaci (66,0 / 14,6 bodu) a také nedokončil svoji finálovou sestavu.

Na rozdíl od Petry Vachníkové ale jemu zisk 32,0 / 11,5 bodu za finále vynesl ještě celkové třetí místo.

Finálovou sestavu nedokončil ani další český reprezentant Petr Dejl také z TJ Petřiny Praha, který se pokusil o novou sestavu začínající trojným saltem a po jejím přerušení klesl až na celkově osmé místo (7,0 / 4,8 bodu).

Vladimír NovákChyby svých oddílových kolegů dokonale využil Vladimír Novák, který už v kvalifikačním kole skončil na třetím místě (57,4 / 9,4 bodu) za Petry Dufkem (66,0 / 14,6 bodu) a Dejlem (63,9 / 13,3 bodu).
A když pak za svoji finálovou sestavu získal 34,6 / 11,3 bodu, stal se nečekaným vítězem druhého pohárového závodu.

Na druhém místě pak skončil tradičně spolehlivý Petr Dostál ze Sokola Olomouc (34,0 / 9,4 bodu), který celým závodem prošel bez výrazných výkyvů.

Ve finále se naopak nedařilo Jiřímu Kurtinovi ze Sokola Brno-Komárov (po kvalifikaci čtvrtý), který po nezdaru klesl na celkově sedmé místo.

Finalisté muži

V průběžném pořadí Českého poháru ale výsledky druhého závodu nepřinesly žádné změny do pořadí na prvních třech místech - stále vede Petr Dufek před Petry Dejlem a Dostálem.

Kristýna Závodníková, Libuše Pilzová, Naďa PalackáPetr Dostál, Vladimír Novák, Petr Dufek

Libuše Pilzová s Petrou Vachníkovou nezopakovaly ve finále soutěže žen synchronních dvojic svůj dobrý výkon z kvalifikace, kterou vyhrály s náskokem více než jednoho bodu, a díky nízkým známkám za synchronnost a dodatečným srážkám za dotyk molitanové žíněnky, klesly na celkově druhé místo (42,1 / 9,9 bodu).

Kristýna Závodníková / Zuzana MusialkováCesta k vítězství se tak otevřela dvojici juniorských závodnic Zuzaně Musialkové s Kristýnou Závodníkovou (Sokol Olomouc / Sokol Brno-Komárov), které s výkonem 43,9 / 7,8 bodu zvítězily.

O umístění v průběžném pořadí na prvním a druhém místě mezi oběmi páry opět rozhodly pouze administrativní postupy pro rovnost bodů, díky kterým se na prvním místě udržely Libuše Pilzová s Petrou Vachníkovou.

Michal Burian / Pavel KnirschČerná sobota favoritů pokračovala i v soutěži synchronních dvojic mužů, kde Petr Dejl / Petr Dufek nedokončili ani volnou, ani finálovou sestavu a do bojů o medailová umístění ani nezasáhli.

V soutěži tak kralovali domácí závodníci Michal Burian / Pavel Knirsch z pořádající TJ Lokomotiva Liberec, kteří byli nejlepší jak v kvalifikaci (74,1 / 6,9 bodu) i ve finále (40,1 / 6,9 bodu) a zaslouženě zvítězili.

Na čelo průběžného pořadí Českého poháru se nenápadně vyhoupli Jan Adamec / Pavel Štefela z TJ Rožnov pod Radhoštěm, kteří spolehlivě bodovali v obou dosavadních kolech Českého poháru.

Libuše Pilzová / Petra Vachníková, Kristýna Závodníková / Zuzana Musialková, Zuzana Havelková / Naďa PalackáMichal Bouchner / Daniel Komarov, Pavel Knirsch / Michal Burian, Jan Adamec / Pavel Štefela

>V Žákovském poháru uspěli nejlépe závodníci z Liberce a Rožnova pod Radhoštěm.

Jana VaculínováHegemonii rožnovských závodnic v soutěži žákyň jednotlivkyň dokázala narušit jen závodnice TJ Lokomotiva Liberec Zita Frydrychová, která po kvalifikaci dokonce vedla (54,6 / 6,5 bodu).

Ve finále se ale prosadila zkušenější Jana Vaculínová z TJ Rožnov pod Radhoštěm, která si svoji "daň favoritů" vybrala v kvalifikačním kole, kde nedokončila svoji volnou sestavu (27,4 / 7,8 bodu).

Za svoji finálovou sestavu ale získala 33,0 / 9,7 bodu a s náskokem dvou bodů zvítězila a domácí závodnici odsunula na druhé místo (31,0 / 6,5 bodu). Jana Vaculínová si tak druhým letošním vítězstvím upevnila svoji vedoucí pozici v průběžném pořadí Žákovském poháru).

Na třetím místě skončila další rožnovská závodnice Gabriela Palacká (29,3 / 5,5 bodu), která celým závodem prošla v závěsu za domácí Zitou Frydrychovou.

Finalistky žákyně

V průběžném pořadí Žákovského poháru se za vedoucí Janou Vaculínovou usadily díky stabilnímu výkonu v obou závodech její oddílové kolegyně Gabriela Palacká a Nikola Mičolová.

Michal BurianJeště úspěšnějším reprezentantem pořádajícího oddílu byl liberecký Michal Burian v soutěži žáků jednotlivců. V kvalifikačním kole se sice umístil až na třetím místě, ale ve finále v napínavém souboji těsně porazil (29,7 / 6,9 bodu) vítěze kvalifikace Daniela Komarova z TJ Petřiny Praha (29,5 / 8,1 bodu).

Daniel Komarov, kterému se jeho finálová sestava nevydařila tak, jako v kvalifikaci, skončil druhý.

Třetí místo obsadil Milan Zalužanský ze Sokola Žižkov I. (28,3 / 5,0 bodu) a domácí Tomáš Brzek čtvrtým místem (26,8 / 4,2 bodu) završil úspěšné vystoupení libereckých trampolinistů.

Finalisté žáci

Michal Burian se ale díky absenci v prvním závodě na přední místa průběžného pořadí Žákovského poháru nedostal - vedení si udržel Daniel Komarov před Milanem Zalužanským a rožnovským Pavlem Štefelou.

Zita Frydrychová, Jana Vaculínová, Gabriela PalackáDaniel Komarov, Michal Burian, Milan Zalužanský

3. kolo Českého a Žákovského poháru proběhne v sobotu 8. června 2002 v Olomouci.