1. závod Českého a Žákovského poháru 2002

Libuše Pilzová / Petra Vachníková

Letošní celostátní závodní sezónu zahájili čeští trampolinisté prvním závodem Českého a Žákovského poháru v sobotu 27. dubna 2002 v tělocvičně Sokola Liboc.

Po několikaměsíční závodní přestávce do Prahy přijelo celkem 72 závodníků mezi nimiž nechyběli ani nejlepší čeští závodníci všech věkových kategorií v čele s tradičními oporami reprezentačního družstva Petrou Vachníkovou z TJ Rožnov pod Radhoštěm a Petrem Dufkem z pořádající TJ Petřiny Praha.
Olympionička a pětinásobná vítězka Českého poháru Petra Vachníková a také pětinásobný vítěz Českého poháru a čtyřnásobný absolutní mistr republiky Petr Dufek byli zároveň největšími favority závodu.

V Českém poháru kategorii žen jednotlivkyň suverénně kralovala Petra Vachníková, která až na zaváhání ve volné sestavě prošla celým závodem vyrovnaně a bez výrazných problémů.

Petra VachníkováVedení se ujala již svou povinnou sestavou (26,7 bodu) a svůj náskok si i přes nižší známky zvýšila i ve volné sestavě (35,1 / 10,5 bodu).

Ve finále, do kterého závodnice nastoupily opět s nulovou známkou, pak oproti kvalifikaci převedla sestavu obtížnější a podstatně lepší a s náskokem téměř dvou bodů zaslouženě zvítězila (36,4 / 11,4 bodu).

Velmi těsný souboj o druhé místo, ve kterém rozhodovaly pouhé desetinky bodu, svedla naopak trojice dalších závodnic - zkušená Jitka Holíčková ze Sokola Žižkov I. a vloni nejlepší české juniorky Kristýna Závodníková ze Sokola Brno-Komárov a dvojnásobná juniorská mistryně republiky Libuše Pilzová z SK GT Litoměřice.

Už v povinných sestavách rozhodly o průběžném pořadí mezi nimi minimální rozdíly jedné desetiny bodu (Kristýna Závodníková - 26,1 bodu / B, Libuše Pilzová - 26,0 bodu / A a Jitka Holíčková - 25,9 bodu / A).

Libuše PilzováVe volné sestavě pak Libuše Pilzová (34,6 / 10,7 bodu) utekla svým soupeřkám, které získaly shodně jen 32,6 bodu, a v kvalifikaci tak obsadila druhé místo za Petrou Vachníkovou.

Celkově úspěšnější ale nakonec díky lepšímu výkonu ve finálové sestavě byla Jitka Holíčková (34,6 / 9,6 bodu), která si polepšila ze čtvrtého místa po kvalifikaci a v prvním letošním závodě Českého poháru obsadila druhé místo s velmi těsným náskokem před svými soupeřkami.

Na celkově třetí totiž o pouhou jednu desetinu bodu odsunula Kristýnu Závodníkovou (34,5 / 10,2 bodu), která byla nakonec také o pouhou jednu desetinu lepší než čtvrtá Libuše Pilzová (34,4 / 10,2 bodu).

Petr DufekTak, jako Petra Vachníková mezi ženami, dominoval v kategorii mužů jednotlivců Petr Dufek, který kvalifikaci vyhrál dokonce s náskokem šesti bodů.

Ve finále se ale pochlapil Petrův oddílový kolega Petr Dejl a byl mu téměř vyrovnaným soupeřem (37,3 / 13,1 bodu).
Petr Dufek i přesto díky lepšímu provedení sestavy s náskokem jednoho bodu zvítězil (38,3 / 13,3 bodu) a potvrdil, že je naším nejlepším trampolinistou.

Na třetím místě již tradičně skončil spolehlivým výkonem další Petr, zkušený Petr Dostál ze Sokola Olomouc (34,2 / 9,4 bodu).

Jitka Holíčková, Petra Vachníková, Kristýna ZávodníkováPetrové Dejl, Dufek a Dostál

Petra Vachníková / Libuše PilzováS novou synchronní partnerkou Libuší Pilzovou (SK GT Litoměřice) nastoupila Petra Vachníková do soutěže synchronních dvojic žen.

Při svém prvním společném startu předvedla tato těsně před závodem narychlo vytvořená nová dvojice sice lehčí sestavy, ale vcelku synchronně a s dobrým provedením, a sestavu od sestavy se postupně zlepšovala a nakonec s výkonem 43,9 / 7,4 bodu zvítězila.

Simona Kadlecová / Jana VaculínováCestu k vítězství jim ale velmi zkomplikovala dvojice úřadujících juniorských mistryň republiky Zuzana Musialková / Kristýna Závodníková (Sokol Olomouc / Sokol Brno-Komárov).
Zuzana s Kristýnou totiž vedly již od povinné sestavy s velmi těsným rozdílem jedné desetiny v každé sestavě (a po kvalifikaci tedy s náskokem dvou desetin) a vítězkám nestačily až ve finále (43,1 / 7,8 bodu) a skončily tak na celkově druhém místě.

Třetí místo obsadily loňské nečekané vítězky celé série Českého poháru, věkem ještě žákyně, Simona Kadlecová / Jana Vaculínová z TJ Rožnov pod Radhoštěm (41,4 / 5,6 bodu), jejichž přípravu i vlastní výkon (zejména obtížnost) nepříznivě ovlivnilo zranění jedné z nich.

Petr Dejl / Petr DufekV kategorii synchronních dvojic mužů zřejmě ještě ani letos nenajdou dvojnásobní vítězové Českého poháru 2000 a 2001 Petr Dejl s Petrem Dufkem (oba TJ Petřiny Praha) vážnou konkurenci.

Ukázal to i průběh prvního pohárového závodu, ve kterém i přes slabší finálovou sestavu s velkým náskokem zvítězili (43,6 / 8,2 bodu) - v kvalifikaci přitom rozhodčí ocenili jejich volnou sestavu známkou 46,8 / 12,3 bodu.

Na druhém místě skončil pár TJ Rožnov pod Radhoštěm Jan Adamec / Pavel Štefela (36,0 / 1,6 bodu) a na třetím Ondřej Bek s Karlem Rückerem ze Sokola Dvůr Králové nad Labem (34,6 / 1,0 bodu).

Zuzana Musialková / Kristýna Závodníková, Libuše Pilzová / Petra Vachníková, Simona Kadlecová / Jana VaculínováJan Adamec / Pavel Štefela, Petr Dejl / Petr Dufek, Karel Rücker / Ondřej Bek

finalistky žákyněV Žákovském poháru rožnovské trampolinistky tradičně kralovaly kategorii žákyň jednotlivkyň a v celkovém účtování obsadily první čtyři místa.

Již v kvalifikaci svým soupeřkám utekly Simona Kadlecová a Jana Vaculínová, která byla sice lepší v povinné sestavě (24,7 bodu / B), ale nevydařená volná sestava ji odsunula na druhé místo v průběžném pořadí (53,7 / 7,0 bodu) těsně za Simonu Kadlecovou (54,0 / 6,3 bodu).

Gabriela PalackáO první místo se tak obě závodnice utkaly vlastně až ve finále, kde Jana Vaculínová svoji sestavu nepokazila tak, jako v kvalifikaci, a se známkou 32,4 / 9,7 bodu zvítězila.

Simona Kadlecová skončila druhá (30,0 / 6,3 bodu) a mezi nejlepší žákyně se nově vyhoupla Gabriela Palacká, která skončila třetí (29,3 / 5,1 bodu). Se ztrátou pouhé jedné desetiny bodu pak na čtvrtém místě skončila čtvrtá rožnovská závodnice Nikola Mičolová (29,2 / 4,8 bodu).

finalisté žáciVítězem kategorie žáků jednotlivců se stal domácí závodník TJ Petřiny Daniel Komarov, který si v kvalifikaci nejprve sám zkomplikoval cestu k vítězství (obsadil zde druhé místo), ale ve finále už byl jednoznačně nejlepší (30,8 / 8,5 bodu).

Na celkově druhém místě skončil další pražský závodník Milan Zalužanský ze Sokola Žižkov I. (28,8 / 5,0 bodu) a na třetím Pavel Štefela z TJ Rožnov pod Radhoštěm (27,3 / 3,2 bodu).

Simona Kadlecová, Jana Vaculínová, Gabriela PalackáMilan Zalužanský, Daniel Komarov, Pavel Štefela