29. Mezinárodní závod Přátelství 2001

English version

Po roční přestávce se v sobotu 1. prosince 2001 ve sportovní hale základní školy Strž ve Dvoře Králové nad Labem uskutečnil 29. ročník Mezinárodního závodu Přátelství ve skocích na trampolíně.

Kořeny Mezinárodního závodu Přátelství v České republice a v Československu sahají až do roku 1972, kdy v Praze v Podolí proběhl úplně první mezinárodní závod ve skocích na trampolíně u nás. Do Dvora Králové nad Labem přitom Mezinárodní závod Přátelství ve své devětadvacetileté historii zavítal letos poprvé.

Letošní 29. ročník Mezinárodního závodu Přátelství ve skocích na trampolíně proběhl v komorní, téměř rodinné atmosféře, za účasti reprezentantů Izraele, Rakouska a Švédska a samozřejmě i s nejlepšími seniorskými a juniorskými trampolinisty a trampolinistkami z České republiky.

Izrael se letos poprvé zúčastnil závodu ve skocích na trampolíně v České republice (Československu) a stal se přitom třicátou zemí, která startovala v některém z Mezinárodních závodů Přátelství 1972-2001.

Barvy Izraele přijel do Dvora Králové nad Labem hájit Konstantin Miroshnikov, který patří mezi závodníky s nejobtížnějšími sestavami na světě a je horkým kandidátem kvalifikace na Olympijské hry 2004.

V Rakousku v poslední době zaznamenává skákání na trampolíně velký růst popularity a zájmu a tak je zcela zákonité, že rakouští závodníci využili příležitost poměřit své výkony s trampolinisty z jiných zemí.

Oporou rakouského týmu byl Markus Höckner, který vedle toho, že jako závodník předvádí náročné výkony na trampolíně, je i šéfem sekce skoků na trampolíně Rakouské gymnastické federace.

Švédsko na rozdíl od ostatních družstev využilo mezinárodní závod ve Dvoře Králové nad Labem výhradně pro juniorské závodníky, kteří přijeli získat nové mezinárodní zkušenosti.

Za zmínku stojí i fakt, že trenér švédského družstva Per Johansson i rozhodčí Jenny Söderlund v dobách své aktivní závodní činnosti v Mezinárodním závodě Přátelství v Československu / České republice také startovali.

Českou republiku reprezentovali nejlepší seniorští i juniorští trampolinisté a trampolinistky s výjimkou úřadující mistryně republiky Lenky Honzákové, která v současné době trénuje v Kanadě.

Oporami seniorské části českého družstva byli olympionička a čerstvá vítězka Českého poháru Petra Vachníková a v současnosti nejlepší čeští muži Petr Dufek (4x mistr republiky a 5x vítěz Českého poháru) a Petr Dejl.

Mezi sedmičkou juniorek českého družstva v průběhu roku 2001 nejvíce vynikly Kristýna Závodníková (stříbrná při seniorském i juniorském mistrovství republiky i v Českém poháru 2001) a Naďa Palacká, která vyhrála jak žákovské mistrovství republiky, tak i Žákovský pohár 2001.

Jediným zástupcem stále se zlepšujících juniorů v českém družstvu byl Daniel Komarov, úřadující juniorský mistr republiky.

Rozhodčí29. ročník Mezinárodního závodu Přátelství ve skocích na trampolíně proběhl podle všeobecných ustanovení mezinárodních pravidel, podle kterých do finále postupuje vždy 10 jednotlivců nebo synchronních párů z kvalifikačního kola v každé kategorii a celkový výsledek v závodě se počítá jako součet všech tří sestav (první, volné a finálové).

Závod byl otevřen pro závodníky od 13 let a ti si mohli vybrat mezi první sestavou FIG A a první sestavou FIG B.

Petra Vachníková (CZE)V soutěži žen jednotlivkyň přesile českých reprezentantek konkurovala pouze švédská juniorka Martha Dahlquist. Chyba v druhém prvku finálové sestavy ji ale v konečném účtování odsunula až na konec startovního pole.

Naopak zcela bez problémů a bez zaváhání prošla celým závodem favoritka soutěže, česká seniorka Petra Vachníková, která za své výkony ve třech sestavách získala celkem 99,1 bodu a zaslouženě s velkým náskokem zvítězila.

Simona Kadlecová (CZE)O reálné druhé místo se již v první sestavě připravila Libuše Pilzová, která si nominaci na Mezinárodní závod Přátelství 2001 vybojovala jako seniorka. K lepšímu umístění (skončila celkově na 9. místě) jí pak nepomohly ani volné sestavy, za které získala vyšší hodnocení než všechny ostatní závodnice s výjimkou vítězky.

Místa na stupních vítězů se tak uvolnila pro juniorky. Z nich nejvyrovnaněji a nejlépe zacvičily Kristýna Závodníková (2. místo - 91,4 bodu) a Naďa Palacká (3. místo - 88,1 bodu), které za uplynulý rok zaznamenaly výrazný výkonnostní růst. Na paty jim přitom šlapaly i další české závodnice - například Janu Vaculínovou na bramborovém 4. místě (87,2 bodu) od lepšího umístění dělila jen nízká známka za první sestavu (23,6 bodu).

Petr Dejl (CZE)Mnohem dramatičtěji se vyvíjela soutěž mužů jednotlivců, kde byl největším favoritem izraelský reprezentant Konstantin Miroshnikov, který si pro závod ve Dvoře Králové nad Labem připravil sestavu se sedmi různými trojnými salty. Po první sestavě se sice ujal vedení, ale když přerušil volnou sestavu, otevřela se cesta k vítězství českým reprezentantům.

V kvalifikaci (první + volná sestava) se tak do čela soutěže dostal v současnosti nejlepší český závodník Petr Dufek s náskokem 1,5 bodu před zbývajícími závodníky. Ale ani on se na prvním místě dlouho neudržel - nedokončil svoji finálovou sestavu a v celkovém hodnocení klesl na 2. místo (96,4 bodu).

Konstantin Miroshnikov (ISR)Vítězem se pak nečekaně stal další český reprezentant Petr Dejl, který se nejprve v kvalifikaci usadil na 2. místě a ve finále pak na desetinu přesně zopakoval svůj dobrý výkon z volné sestavy a zaslouženě zvítězil (98,4 bodu).

Na třetím místě, s těsným odstupem pouhých 2 desetin bodu za druhým Petrem Dufkem, skončil Jiří Kurtin (Česká republika / 96,2 bodu) a nejlepšího výsledku ze zahraničních účastníků dosáhl rakouský reprezentant Markus Höckner, který skončil na 5. místě (84,0 bodu).

Kristýna Závodníková (CZE), Petra Vachníková (CZE), Naďa Palacká (CZE)Petr Dufek (CZE), Petr Dejl (CZE), Jiří Kurtin (CZE)

Bez velkých překvapení nakonec proběhly soutěže synchronních dvojic žen a mužů, kde byly favority české páry Simona Kadlecová / Jana Vaculínová a Petr Dejl / Petr Dufek.

Zuzana Havelková / Naďa Palacká (CZE)O poznání více musely o vítězství bojovat páry v soutěži synchronních dvojic žen, která byla velmi vyrovnaná a kde páry na prvním až třetím místě dělilo v konečném hodnocení od sebe pouhých osm desetin bodu. Za finálovou sestavu dokonce všechny první tři páry kuriózně získaly stejné hodnocení - 42,8 bodu.

V těsném souboji nakonec zvítězily české juniorské reprezentantky Simona Kadlecová / Jana Vaculínová (119,7 bodu), které si mírný náskok vytvořily již od první sestavy. Připomeňme, že Simona s Janou obsadily 6. místo na Světových hrách mládeže 2001 v Dánsku a že jsou vítězkami nejen Žákovského mistrovství 2001, ale i celé série Českého poháru 2001.

S minimálním odstupem za vítěznou dvojicí skončily další české páry Libuše Pilzová / Veronika Svobodová (2. místo - 119,2 bodu) a Zuzana Musialková / Kristýna Závodníková (3. místo - 118,9 bodu).

Muži synchronní dvojiceJako jediní zahraniční účastníci vystoupili na stupně vítězů rakouští reprezentanti Dieter Hayn / Markus Höckner v soutěži synchronních dvojic mužů, kde se vklínili na celkové 2. místo (91,8 bodu) mezi oba české páry.

V soutěži s výrazným náskokem zvítězili Petr Dejl / Petr Dufek (130,9 bodu), kteří beze zbytku splnili úlohu favorita, a 3. místo pak obsadili Jiří Kurtin s Vladimírem Novákem (87,7 bodu).

Veronika Svobodová / Libuše Pilzová (CZE), Simona Kadlecová / Jana Vaculínová (CZE), Zuzana Musialková / Kristýna Závodníková (CZE)Dieter Hayn / Markus Höckner (AUT), Petr Dejl / Petr Dufek (CZE), Vladimír Novák / Jiří Kurtin (CZE)