Mistrovství České republiky 2009 seniorů a juniorů - výsledky

(tisková zpráva)

Seniorské a juniorské mistrovství České republiky ve skocích na trampolíně pro rok 2009 proběhlo v sobotu 20.června 2009gymnastické hale Tipsport Arény v Liberci.

Již jedenáctý absolutní mistrovský titul vybojoval v soutěži mužů jednotlivců mnohonásobný zkušený reprezentant Petr Dufek ze Sokola Kampa. S téměř čtyřbodovým náskokem vyhrál kvalifikaci (68,6 / 14,1 bodu) a nezaváhal ani ve finále (37,9 / 14,1 bodu) a s celkovým ziskem 106,5 bodu zvítězil.

Na druhém místě překvapivě skončil teprve osmnáctiletý domácí závodník Matěj Exner (TJ Lokomotiva Liberec), kterému se zatím v prvním pololetí 2009 nedařilo. V Liberci ale předvedl nejobtížnější sestavu mistrovství (37,7 / 14,6 bodu) a za své sestavy celkem získal 102,6 bodu.

Nedařilo se naopak Martinu Pelcovi ze Sokola Žižkov I., který byl vítěznému Petru Dufkovi v posledních závodech Českého poháru v některých volných sestavách vyrovnaným soupeřem. Po velké chybě v povinné sestavě (14,5 / 1,5 bodu) mu ani obtížné a velmi dobře předvedené volné sestavy 36,3 / 14,1 bodu a 37,3 / 14,1 bodu ztrátu nenahradily a skončil až na 4. místě výkonem 88,1 bodu.

Bronzovou medaili si pak z letošního mistrovství odvezl Naim Ashhab ze Sokola Kampa (92,2 /13,5 bodu).

soutěži žen jednotlivkyň se nečekaně trápila favorizovaná Zita Frydrychová z pořádající TJ Lokomotiva Liberec, současná česká jednička mezi ženami poté, co závodní činnost ukončila olympionička Lenka Popkin-Honzáková. Nejprve sice předvedla svoji letos nejlepší povinnou sestavu (29,9 / 2,9 bodu), improvizovala ale jak ve volné (33,1 / 10,2 bodu), tak i ve finálové (33,6 / 10,6 bodu) sestavě, ve kterých zaostala vždy přibližně o dva body za svým nejlepším letošním výkonem (35,3 / 13,3 bodu). I přesto jí celkový součet 96,6 bodu stačil na celkové vítězství a teprve v sedmnácti letech zisk již třetího absolutního mistrovského titulu.

V souboji čtyř dalších závodnic o stříbrnou a bronzovou medaili byly úspěšné závodnice z TJ Rožnov pod Radhoštěm Zuzana Havelková (88,1 / 8,0 bodu), která se několik dní před mistrovstvím stala již potřetí akademickou mistryní České republiky, a teprve patnáctiletá Kateřina Solanská (87,5 / 8,8 bodu), která v poslední době předvedla výrazný výkonnostní růst a po zisku juniorského titulu se prosadila i mezi seniorkami.

Zita Frydrychová se svou synchronní partnerkou Petrou Anýžovou (Sokol Žižkov I.), se kterou již v roce 2006 vybojovala 5.místo na juniorském mistrovství Evropy, pak bez velkých problémů získala titul i v soutěži synchronních dvojic žen (121,8 / 9,7 bodu).

soutěži synchronních dvojic mužů roli favoritů také potvrdili Naim AshhabMartinem Pelcem, kteří po velké chybě Petra DufkaMatějem Exnerem ve volné sestavě zvítězili ziskem 125,8 / 11,5 bodu. Dufek s Exnerem pak skončili celkově druzí výkonem 120,0 / 13,4 bodu.

soutěži juniorek jednotlivkyň se o juniorský titul utkaly Iva Bubeníková z SK GT Litoměřice a Kateřina Solanská z TJ Rožnov pod Radhoštěm, které jsou nejvýraznějšími českými nadějemi České republiky pro kvalifikaci na Olympijské hry mládeže, které proběhnou v srpnu 2010 v Singapuru. V kvalifikaci byla sice o 3 desetiny lepší Iva Bubeníková (57,3 / 8,3 bodu), chybovala ale ve finálové sestavě (26,8 / 5,8 bodu) a s celkovým počtem 84,1 bodu skončila nakonec na druhém místě. Kateřina Solanská si svůj první juniorský titul vybojovala ziskem 89,2 / 8,8 bodu.

Naději na další medaili pro rožnovské trampolinisty přinesla Michaela Karbanová, která se sice ve startovním poli objevila po dlouhém výpadku po zranění, ale po kvalifikaci byla na 3. místě (52,3 / 7,0 bodu). Nevydařila se jí ale finálová sestava a tak celkově klesla na 6. místo (58,3 bodu).

Z bronzové medaile se pak radovala Petra Rychterová ze Sokola Důr Králové nad Labem, která za své sestavy získala 79,8 / 6,2 bodu.

Titul v soutěži juniorů jednotlivců s výraznou převahou získal favorizovaný Martin Pelc ze Sokola Žižkov I., který své soupeře přeskákal ve všech sestavách (100,8 / 14,1 bodu).

Známka za kvalifikaci pak rozhodla o stříbrné medaili pro Adama Sülta z TJ Rožnov pod Radhoštěm (celkem 85,4 /10,4 bodu) a bronzové medaili pro Kryštofa Bäumelta z TJ Lokomotiva Liberec (celkem 81,2 / 10,4 bodu).

soutěži synchronních dvojic juniorek Iva Bubeníková / Sandra Opalecká (SK GT Litoměřice / TJ Lokomotiva Liberec) přeskákaly své soupeřky výrazně lepší synchronností a získaly titul známkou 115,1 / 5,7 bodu.

Nedařilo se ale favoritům soutěže synchronních dvojic juniorů Naimu AshhaboviMartinem Pelcem (Sokol Kampa / Sokol Žižkov I.), kteří chybovali v povinné sestavě, a ani výrazně nejlepší volná a finálová sestava jim již na vítězství nestačily. Skončili druzí ziskem 99,4 / 11,5 bodu a titul v Liberci získali Kryštof Bäumelt / Adam Sült (TJ Lokomotiva Liberec / TJ Rožnov pod Radhoštěm) ziskem 112,0 / 8,6 bodu.