2. Závod Českého a Žákovského poháru 2008

(tisková zpráva)

Druhým závodem pokračovala v sobotu 17. května 2008 v sokolovně Sokola Žižkov I. V Praze letošní série pěti závodů Českého a Žákovského poháru ve skocích na trampolíně.

Mezi ženami chyběla již několik let nejlepší česká seniorka Lenka Popkin-Honzáková z SK GT Litoměřice, která bude reprezentovat Českou republiku na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu {info} a která se dlouhodobě připravuje v USA.

V České republice se objeví při červnovém mistrovství České republiky (21.-22.06.2008 v Třinci), kde s ní budou moci poměřit své síly závodnice nastupující mladé generace v čele s juniorskou reprezentantkou Zitou Frydrychovou z TJ Lokomotiva Liberec.

soutěži žen jednotlivkyň tradičně s výrazným náskokem výkonem 94,8 / 11,2 bodu dominovala Zita Frydrychová, která s přehledem zvítězila již v úvodním závodě série 12. dubna 2008 v Zubří.

Spolu s vítězkou na stupně vítězů vystoupily Kristýna Závodníková (86,8 / 8,0 bodu) ze Sokola Brno-Jih a Petra Anýžová (85,9 / 8,7 bodu) z domácího Sokola Žižkov I., závodnice s dlouholetou reprezentační zkušeností.

Druhou nejlepší volnou sestavou v kvalifikaci (novým osobním rekordem 31,4 / 8,4 bodu) na sebe upozornila teprve třináctiletá Kateřina Solanská z TJ Rožnov pod Radhoštěm, která po kvalifikaci skončila mezi podstatně zkušenějšími závodnicemi na nečekaném 3. místě výkonem 57,2 bodu. Ve finále ale bohužel chybovala a po přerušené sestavě klesla až na konečné 10. místo (61,6 bodu).

Přidala se tak ke své oddílové kolegyni, také teprve čtrnáctileté Michaele Karbanové, která v úvodním závodě pohárové série překvapila 2. místem v celkovém pořadí. Tu ale v sobotním závodě slabší výkon ve volné sestavě (28,8 / 7,0 bodu) odsunul na celkové 5. místo (85,1 / 8,0 bodu).

Ve volných sestavách (25,2 / 7,9 bodu a 29,9 / 7,4 bodu) se také nedařilo juniorské reprezentantce Ivě Bubeníkové z SK GT Litoměřice, která v celkovém hodnocení nečekaně skončila až na 7. místě výkonem 83,3 bodu.

Zita Frydrychová po dvou závodech vede i v průběžném pořadí série závodů Českého poháru 2008 ziskem plného počtu 60 pohárových bodů před Michaelou Karbanovou (50 bodů) a Karolínou Dolejšovou z TJ Lokomotiva Liberec (32 bodů).

Žádné velké překvapení se nekonalo ani v soutěži mužů jednotlivců, kde favoritem byl mnohonásobný reprezentant a devítinásobný absolutní mistr republiky Petr Dufek ze Sokola Kampa (dříve TJ Petřiny Praha). Své soupeře výrazně převýšil ve všech svých sestavách a s celkovým ziskem 105,9 / 14,0 bodu s výrazným náskokem zvítězil.

Velká pozornost byla upřena také na juniorské reprezentanty Matěje Exnera z TJ Lokomotiva Liberec a Martina Pelce ze Sokola Žižkov I., kteří na začátku května 2008 uspěli na Juniorském mistrovství Evropy v dánském Odense, kde v soutěži synchronních dvojic nečekaně obsadili osmé místo. V sobotním závodě ale oba chybovali ve volné sestavě a v celkovém účtování tak nakonec skončili na 5. místě (Matěj Exner výkonem 84,7 / 13,0 bodu) a na 11. místě (Martin Pelc výkonem 41,2 / 3,8 bodu).

Uspěli naopak další závodníci ze Sokola Kampa. Naim Ashhab, který předvedl své sestavy v nových osobních rekordech a celkovým výkonem 96,0 / 10,6 bodu, skončil na 2. místě. Zkušený seniorský závodník Vladimír Novák vsadil na lehké sestavy a ziskem 89,6 / 7,2 bodu skončil třetí.

V průběžném pořadí série po druhém závodě vede Vladimír Novák (52 pohárových bodů) před Matějem Exnerem (také 52 bodů, při rovnosti bodů rozhodlo umístění v posledním závodě). Na průběžném 3. místě je pak Adam Sült z TJ Rožnov pod Radhoštěm (38 bodů), čtvrtý v úvodním závodě, který v sobotním závodě po nevydařených volných sestavách skončil na 9. místě výkonem 69,3 / 6,0 bodu.

soutěžích synchronních dvojic zvítězily kombinované páry Petra Rychterová / Kateřina Solanská (Sokol Dvůr Králové / TJ Rožnov pod Radhoštěm) výkonem 113,2 / 5,8 bodu a <¨u>Naim Ashhab / Kryštof Bäumelt (Sokol Kampa / TJ Lokomotiva Liberec) výkonem 107,5 / 8,0 bodu, které tak potvrdily, že 1. respektive 2. místo, které obsadily v úvodním závodě série, nebyla náhodná. Oba páry také vedou průběžné pořadí série po dvou závodech.

Nedařilo se naopak favoritům. Petra Anýžová se Zitou Frydrychovou (Sokol Žižkov I. / TJ Lokomotiva Liberec) po nedorozumění při zahájení povinné sestavy za ni získaly nulové hodnocení a i přes výrazně nejlepší volnou sestavu (42,8 / 8,5 bodu) skončily až na 14. místě. Matěj ExnerMartinem Pelcem (TJ Lokomotiva Liberec / Sokol Žižkov I.), kteří na již zmíněném Juniorském mistrovství Evropy 2008 překvapili 3. místem v kvalifikaci a třetí nejlepší volnou sestavou soutěže, chybovali v sobotním závodě jak ve volné, tak i ve finálové sestavě a skončili druzí výkonem 76,9 / 9,2 bodu.

Žákovském poháru prošla celou soutěži žákyň jednotlivkyň bez zaváhání Kateřina Solanská z TJ Rožnov pod Radhoštěm a celkovým výkonem 88,6 / 8,4 bodu zaslouženě zvítězila. Favoritka soutěže, Iva Bubeníková z SK GT Litoměřice, skončila po chybě ve volné sestavě na celkově 2. místě (85,8 / 9,7 bodu). Na 3. místě pak skončila další rožnovská závodnice Michaela Karbanová (85,0 / 8,0 bodu).

soutěži žáků jednotlivců zvítězil Kryštof Bäumelt z TJ Lokomotiva Liberec (87,2 / 8,3 bodu). Další žák, který dokázal splnit podmínky juniorské výkonnosti, Adam Sült z TJ Rožnov pod Radhoštěm, skončil po chybách ve volné i finálové sestavě až na 6. místě výkonem 60,3 / 6,0 bodu.

3. kolo Českého a Žákovského poháru proběhne v sobotu 18. října 2008 v Olomouci.