35. Mezinárodní závod přátelství 2007, Kladno 8.9.2007
(tisková zpráva)

3x zlato a 2x bronz pro české trampolinisty

sobotu 8. září 2007 proběhl za účasti závodníků z 11 zemí v Městské sportovní hale v Kladně již 35. ročník Mezinárodního závodu Přátelství ve skocích na trampolíně.
Závod byl jednou z posledních mezinárodních soutěží před listopadovým mistrovstvím světa, které je kvalifikačním závodem pro Letní olympijské hry 2008 v Pekingu a Světové hry 2009 na Tajvanu.

Před kladenským publikem se v soutěžích jednotlivců a synchronních dvojic představili závodníci České republiky, Dánska, Francie, Kataru, Německa, Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska, Švédska a Velké Británie.

AustriaDenmarkFranceGermanyGreat BritainEnglandScotlandHungaryPolandQatarSlovakiaSwedenCzech Republic
AUTDENFRAGERGBRENGSCOHUNPOLQATSVKSWECZE

Lenka Honzákovásoutěži žen jednotlivkyň se po roční přípravě v zahraničí před domácím publikem opět představila osminásobná absolutní mistryně České republiky Lenka Honzáková, která již v kvalifikaci obsadila 2. místo výkonem 62,1 / 11,2 bodu.

Zaostala přitom o pouhé dvě desetiny za slovenskou reprezentantkou Katarínou Prokešovou (62,3 / 8,2 bodu), která na Letních olympijských hrách 2004 v Aténách obsadila 10. místo.

Na třetím a čtvrtém místě po kvalifikaci se umístily další české reprezentantky Libuše Pilzová (56,4 / 10,1 bodu) a Petra Anýžová (54,3 / 9,2 bodu).

Katarína ProkešováVe finále, do kterého nastoupilo 8 nejlepších závodnic z kvalifikace a ve kterém závodnice začínaly opět s nulovou známkou, nedokončila vedoucí závodnice Katarína Prokešová svoji finálovou sestavu (12,2 / 5,7 bodu) a klesla až na konečné osmé místo.

Lenka Honzáková naopak obtížnost své finálové sestavy zvýšila, získala za ni 34,9 / 12,2 bodu (o devět desetin více než v kvalifikaci) a zopakovala své loňské vítězství v soutěži.

Na konečné druhé místo se ze sedmého místa po ne zcela vydařeném výkonu v kvalifikaci podstatně lepší finálovou sestavou vyhoupla francouzská reprezentantka Fanelie Gigoux (33,1 / 10,6 bodu).

Českým reprezentantkám Libuši Pilzové a Petře Anýžové se ve finále naopak nepodařilo zopakovat výkon z kvalifikace a klesly na konečné páté a šesté místo (29,6 / 8,9 bodu a 29,2 / 8,2 bodu).

Zita Frydrychová / Petra AnýžováCenu za třetí místo si pak z Kladna do Švédska nečekaně odvezla Lizette Modig (30,7 / 7,7 bodu).

Česká republika zvítězila i v soutěži synchronních dvojic žen, kde Petra Anýžová se Zitou Frydrychovou s převahou přeskákaly své soupeřky (120,2 / 9,0 bodu) a své první místo vybojovaly s více než tříbodovým náskokem před ostatními páry.

Na druhém místě skončila dvojice Viola Gaida / Katarína Prokešová (Salzgitter, GER, 117,1 / 6,3 bodu) a třetí Rachel Rodgers / Leanne Sellors (East Midlands, GBR, 90,6 / 7,3 bodu).

Ženy jednotlivkyněŽeny synchronní dvojice

Petr DufekTřetí první místo pro Českou republiku vybojoval devítinásobný absolutní mistr a zkušený český reprezentant Petr Dufek v soutěži mužů jednotlivců.

Předvedl nejlepší povinnou sestavu v soutěži (28,5 / 2,9 bodu) a vyhrál i celou kvalifikaci (64,7 / 13,8 bodu) s půlbodovým náskokem před francouzským reprezentantem Cyrilem Gombauldem (64,2 / 12,0 bodu).

Ve finále za svoji sestavu získal 36,5 / 13,8 bodu a celkově, i když těsně, zvítězil před polskými závodníky Dawidem Ciesielskim (36,4 / 14,0 bodu) a Jakubem Kubiakem (36,2 / 13,3 bodu).

Jiří Kurtin / Pavel ŠtefelaTěsně před branami finále, se ztrátou pohé jedné desetiny, skončil na devátem místě (56,9 / 10,7 bodu) další český závodník Pavel Štefela.

Ke třem zlatým přidali pro Českou republiku první bronz Jiří KurtinPavlem Štefelousoutěži synchronních dvojic mužů (42,3 / 9,0 bodu).

V kvalifikaci sice díky nejlepší povinné sestavě soutěže s téměř absolutní synchonností (37,6 / 2,1 bodu) skončili ještě druzí (80,3 / 9,0 bodu) za Brity Gregory Scottem a Matthewem Wrightem (82,8 / 11,3 bodu), ve finále je ale díky vyšší obtížnosti a lepšímu provedení přeskočili i polští závodníci David Ciesielski a Jakub Kubiak, kteří za svoji finálovou sestavu získali 43,8 / 10,0 bodu.

Muži jednotlivciMuži synchronní dvojice

Zita FrydrychováV juniorských soutěžích (15-17 let) byla největší českou nadějí Zita Frydrychová, čerstvá držitelka českého seniorského rekordu v obtížnosti 13,2 bodu, který vytvořila při červnovém mistrovství republiky.

V kvalifikaci skončila třetí (57,9 / 11,4 bodu), ve finále ale neustála dopad po posledním prvku sestavy a po srážkách klesla na konečné sedmé místo (31,6 / 11,8 bodu).

Soutěž juniorek jednotlivkyň tak ovládly Britky Cara Jamieson ze Skotska (33,9 / 11,3 bodu) a Angličanka Gemma Proud (33,1 / 9,7 bodu), které na stupních vítězů doplnila polská reprezentantka Justyna Grutzman (32,3 / 9,3 bodu).

Kateřina Šaldová / Iva BubeníkováJen těsně uniklo medailové místo české dvojici Iva Bubeníková / Kateřina Šaldovásoutěži synchronních dvojic juniorek.

Za svoji finálovou sestavu sice získala třetí nejvyšší hodnocení (41,6 / 7,8 bodu), ale protože stejné finálové hodnocení a dokonce i stejnou známku za synchronnost finálové sestavy získala i polská dvojice Natalia Pietrucha / Marzena Zelazna, rozhodlo o konečném lepším umístění polského páru podle pravidel pro stanovení pořadí v případě rovnosti bodů jeho lepší umístění v kvalifikaci.

Vítězství si do Skotska odvezly Cara Jamieson / Rebecca Ogilvie (42,6 / 8,5 bodu), ceny za druhé místo pak francouzské reprezentantky Noelia Guillo / Marine Jurbert (42,4 / 7,0 bodu).

Juniorky jednotlivkyněJuniorky synchronní dvojice

Matěj ExnerŠesté místo obsadil v soutěži juniorů jednotlivců český reprezentant Matěj Exner (34,6 / 13,0 bodu), který v kvalifikaci skončil sice sedmý (56,5 / 12,1 bodu), ale ve finále si ještě o jedno místo polepšil.

Osmé nejlepší hodnocení v kvalifikaci získal dále Martin Pelc (56,3 bodu), ale protože shodné body získal i Alexander Farschou z Dánska, rozhodlo o umístění v kvalifikaci pravidlo pro rovnost bodů a nižší známka za volnou sestavu (31,9 / 9,8 bodu) zabránila českému závodníkovi v postupu do finálové osmičky.

V soutěži zvítězil Boleslaw Guzek (Polsko, 37,0 / 14,2 bodu) před Loicem Dumaitrem (Francie, 36,2 / 12,1 bodu) a Danielem Praestem (Dánsko, 35,7 / 13,4 bodu).

Matěj Exner / Martin PelcDánští trampolinisté dominovali i v soutěži synchronních dvojic juniorů.
Zvítězil pár Christian Andersen / Daniel Praest (45,2 / 12,3 bodu), před francouzským párem Loic Dumaitre / Redha Messatfa (42,6 / 8,0 bodu) a další dánskou dvojicí Mads Ehlers / Daniel Vidstrup (42,0 / 9,7 bodu). Čeští junioři Matěj Exner / Martin Pelc nedokončili svoji finálovou sestavu a skončili na devátém místě (4,1 /1,3 bodu).

Junioři jednotlivciJunioři synchronní dvojice

Iva BubeníkováNejlepší povinnou sestavou (24,7 bodu) vstoupila do soutěže žákyň jednotlivkyň (11-14 let) česká závodnice Iva Bubeníková.
Přidala k ní mezi žákyněmi nejlepší volnou sestavu s osobním rekordem v obtížnosti (32,5 / 10,1 bodu) a vyhrála celou kvalifikaci ziskem 57,2 bodu.
Ve finále, které osm nejlepších závodnic začínalo také s nulovou známkou, získala ještě o desetinu více, 32,6 / 10,1 bodu, na vítězství to ale nestačilo.

Adam SültAž na třetí místo ji nakonec o pouhé desetiny odsunuly Solen Bardy (Francie, 32,8 / 8,3 bodu) a Pamela Clark (Skotsko, 32,7 / 10,8 bodu).

Do Francie putuje i prvenství v soutěži žáků jednotlivců.
V kvalifikaci i ve finále byl nejlepší Redha Messatfa (58,8 / 11,3 bodu a 34,8 / 11,3 bodu).

Zvítězil s téměř jednobodovým náskokem před Mortenem Rennerem (Dánsko, 33,9 / 11,1 bodu) a polským závodníkem Filipem Tratwalem (33,7 / 10,6 bodu).

Český závodník Adam Sült skončil celkově osmý výkonem 28,0 / 7,5 bodu).