2. závod Českého a Žákovského poháru 2007

(tisková zpráva)

Zita Frydrychová a Iva Bubeníková zvítězily i v druhém kole Českého / Žákovského poháru,
po roční přestávce se na startu 2. závodu objevil i Petr Dufek

Druhým kolem pokračoval v sobotu 28. dubna 2007 v Liberci cyklus pěti závodů Českého a Žákovského poháru ve skocích na trampolíně 2007.

Mezi ženami jednotlivkyněmi již tradičně kralovala teprve patnáctiletá Zita Frydrychová z pořádající TJ Lokomotiva Liberec (94,7 / 11,3 bodu), která mezi 35 závodnicemi získala nejvyšší hodnocení ve všech svých sestavách (povinná – 28,4 / 1,8 bodu, volná – 33,4 / 11,3 bodu / kvalifikace – 61,8 bodu a finálová 32,9 / 10,8 bodu). Na druhém místě se po kvalifikaci usadila Iva Bubeníková z SK GT Litoměřice (58,4 / 9,1 bodu), která předvedla druhou nejlepší povinnou (26,5 bodu) i volnou (31,9 / 9,1 bodu) sestavu.

Se ztrátou 0,9 bodu nastupovala do finále na třetím místě Petra Anýžová ze Sokola Žižkov I. (57,5 / 9,2 bodu), která ale svoji finálovou sestavu nedokončila a skončila celkově desátá (74,7 bodu). Finálové sestavy se naopak vydařily Ivě Bubeníkové (31,6 / 9,1 bodu, celkově 90,0 bodu) a Kristýně Závodníkové ze Sokola Brno-Jih (31,5 / 9,6 bodu, celkově 87,4 bodu), které tak celkově skončily na druhém a třetím místě. Kristýna Závodníková, čtvrtá po kvalifikaci (55,9 / 9,6 bodu) se přitom o šanci zopakovat skvělé druhé místo z prvního závodu 14. dubna 2007 v Odolena Vodě připravila nižší známkou v povinné sestavě (25,4 bodu).

Zita Frydrychová si druhým letošním vítězstvím upevnila i svoji vedoucí pozici v průběžném pořadí Českého poháru (60 bodů) před druhou Ivou Bubeníkovou a třetí Kristýnou Závodníkovou, o jejichž průběžném pořadí při shodném zisku 54 bodů rozhodlo lepší umístění litoměřické závodnice v posledním závodě.

Smůla provázela Petru Anýžovou i v soutěži synchronních dvojic žen, kde se Zitou Frydrychovou, se kterou v loňském roce získaly 5. místo na juniorském mistrovství Evropy, patřily k jednoznačným favoritkám soutěže. Petra Anýžová ale ve volné sestavě skončila na bezpečnostní plošině trampolíny a ani velmi dobrá finálová sestava (42,7 / 9,0 bodu) kombinovanému páru z Prahy a Liberce nestačila v celkovém hodnocení na lepší než 6. místo (87,6 bodu). Pár také klesl v průběžném pořadí Českého poháru 2007 z vedoucí pozice na 4. místo (50 bodů).

Cesta k vítězství v soutěži synchronních dvojic žen se tak otevřela liberecké dvojici Marie Hečlová / Tereza Zadražilová (106,0 / 3,6 bodu), která v již úvodním závodě pohárového cyklu obsadila 2. místo a tak se s 58 body ujala vedení i v průběžném pořadí Českého poháru 2007.

Druhé místo v libereckém druhém závodě (104,4 / 4,0 bodu) a zároveň i v průběžném pořadí (52 bodů) vybojovala dvojice z TJ Rožnov pod Radhoštěm Daniela Obluková / Kateřina Solanská, třetí v sobotním závodě (102,9 / 4,0 bodu) i v průběžném pořadí po dvou závodech (52 bodů) skončily Kateřina Doleželová se Sandrou Opaleckou z TJ Lokomotiva Liberec. O lepším umístění rožnovské dvojice při rovnosti bodů opět rozhodlo její lepší umístění v sobotním závodě.

V soutěži mužů jednotlivců se po roční přestávce opět objevil Petr Dufek z TJ Petřiny Praha, závodník s dlouholetými reprezentačními zkušenostmi a devítinásobný absolutní mistr republiky, a stal se tak vedle reprezentanta Jiřího Kurtina druhým velkým favoritem závodu.

Do závodu oba favorité vstoupili velmi vyrovnanou povinnou sestavou (Jiří Kurtin 29,4 bodu a Petr Dufek 29,0 bodu), Jiří Kurtin pak ale nedokončil svoji volnou sestavu (22,3 / 9,8 bodu) a Petr Dufek ani ve volné, ani finálové sestavě nezaváhal a v Liberci zvítězil (100,8 / 14,0 bodu).

Na druhém místě skončil další závodník z TJ Petřiny Praha Vladimír Novák (91,4 / 9,7 bodu), který při nižší obtížnosti své soupeře přeskákal slušnou povinnou sestavou (27,4 bodu) a lepším provedením ve volné i finálové sestavě.

O třetí místo se utkali závodníci z nastupující mladé generace Pavel Štefela z TJ Rožnov pod Radhoštěm a Matěj Exner z pořádající TJ Lokomotiva Liberec. V povinných sestavách byl lepší rožnovský závodník (26,6 bodu), jeho jednobodový náskok ale domácí závodník v kole volných sestav díky vyšší obtížnosti (11,4 bodu) snížil na ztrátu 0,1 bodu po kvalifikaci (Pavel Štefela 58,4 / 10,3 bodu, Matěj Exner 58,3 bodu). Ve finále pak liberecký závodník za svoji sestavu získal 32,3 / 12,2 bodu), o desetinu více než rožnovský závodník (32,2 / 10,3 bodu) a oba tak závod skončili shodným počtem 90,6 bodů. Po uplatnění pravidel pro stanovení pořadí při rovnosti bodů pak díky vyšší celkové známce za finálovou sestavu získal bronzovou příčku Matěj Exner z pořádajícího oddílu a rožnovský Pavel Štefela skončil čtvrtý.

V průběžném pořadí Českého poháru ale nadále vede vítěz úvodního závodu Pavel Štefela (54 bodů) před Jiřím Kurtinem (44 bodů) a Adamem Sültem z TJ Rožnov pod Radhoštěm (42 bodů).

Velké chyby a přerušení sestav provázelo celou soutěž synchronních dvojic mužů. V té nakonec zvítězila jedna z favorizovaných dvojic Jiří Kurtin / Pavel Štefela (102,6 / 9,0 bodu), která nedokončila finálovou sestavu (25,1 / 6,0 bodu). Na druhém místě skončili Jan Čermák a Libor Hanilec ze Sokola Žižkov I. (96,9 / 4,0 bodu) a na třetím Zdeněk Havelka / Adam Sült (Sokol Olomouc / TJ Rožnov pod Radhoštěm, 95,9 / 4,0 bodu).

V průběžném pořadí Českého poháru 2007 po dvou závodech vedou Jiří KurtinPavlem Štefelou (58 bodů) před Zdeňkem HavelkovuAdamem Sültem 52 bodů) a Janem ČermákemLiborem Hanilcem (48 bodů).

V soutěžích Žákovského poháru zvítězili Iva Bubeníková z SK GT Litoměřice (89,6 / 9,1 bodu) a Adam Sült z TJ Rožnov pod Radhoštěm (78,9 / 6,1 bodu). V průběžném pořadí Žákovského poháru 2007 vedou Iva Bubeníková s plným počtem 60 bodů a Kryštof Bäumelt z TJ Lokomotiva Liberec (54 bodů), který v sobotním závodě skončil na 2. místě (77,9 / 5,6 bodu).

Smysl pro fair-play prokázali trenéři a závodníci Sokola Olomouc, když upozornili na závažnou chybu rozhodčích, která by neoprávněně vynesla jejich závodníka Zdeňka Havelku v závodě žáků jednotlivců na 8. místo po kvalifikaci (po opravě skončil olomoucký závodník na celkovém 12. místě). Sportovní gesto olomouckých trenérů a závodníků ocenili všichni účastníci závodu potleskem.

úplné výsledkyprůběžné pořadí v pohárech

3. kolo Českého a Žákovského poháru proběhne v sobotu 12. května 2007 v Praze na Žižkově