Finálový závod Českého a Žákovského poháru 2005

(tisková zpráva)

Pátým, finálovým závodem ukončili v sobotu 3. prosince 2005 v gymnastické hale Tipsport Arény v Liberci čeští trampolinisté letošní sérii závodů Českého a Žákovského poháru.

soutěži žen jednotlivkyň kralovala Zita Frydrychová z pořádající TJ Lokomotivy Liberec, která se v září letošního roku při Světových hrách mládeže ve skocích na trampolíně v nizozemském Eindhovenu skvělým pátým místem zařadila do světové špičky ve věkové skupině 13 až 14 let. V sobotním zápolení zvítězila s náskokem v kvalifikaci (61,2 / 10,0 bodu / B), po finále vystoupila na stupínek nejvyšší ve finálovém závodě (94,0 bodu) a zároveň si ke svým čtrnáctým narozeninám nadělila i již druhé vítězství v celkovém hodnocení pohárové série s maximálním počtem 100 pohárových bodů za vítězství ve třech z celkových pěti závodů.

Finálovým závodem prošla bez výkyvů na druhém místě i další žákyně Iva Bubeníková z SK GT Litoměřice (58,3 bodu v kvalifikaci, 90,4 bodu celkem / 8,1 bodu / B), které tak vyšší bonifikace za umístění ve finálovém závodě pomohla v celkovém hodnocení poskočit ze průběžného čtvrtého na celkově druhé místo v  pohárové sérii 2005 (87 pohárových bodů).

Zita FrydrychováČest zkušenějších závodnic zachraňovala proti mladé nastupující generaci seniorská závodnice Kristýna Závodníková ze Sokola Brno-Komárov. Ve finálovém závodě sice obsadila až čtvrté místo (88,3 / 7,0 bodu / A), ale protože nasbírala 56 pohárových bodů již v první dvou závodech série, získala celkem také 87 pohárových bodů. Při shodném počtu 87 pohárových bodů s Ivou Bubeníkovou ji ale horší umístění ve finálovém závodě zároveň odsunulo na celkově třetí místo.

Body z předchozích závodů naopak chyběly juniorské reprezentantce Petře Anýžové ze Sokola Žižkov I., které třetí místo (89,9 / 9,0 bodu / B) a vyšší bonifikace ve finálovém závodě pomohly “jen” k celkovému těsně čtvrtému místu v celé pohárové sérii 2005 (86 pohárových bodů).

Zklamání pak sobotní finálový závod přinesl Anežce Vrágové z TJ Rožnov pod Radhoštěm, která do něj nastupovala na druhém místě průběžného pořadí pohárové série. Nedokončená volná sestava a 29. místo ve finálovém závodě (33,2 / 2,3 bodu / B) tak pro ni znamenaly pokles na páté místo v celkovém hodnocení série 2005 (74 pohárových bodů).

Daniel KomarovMladá generace dominovala i v soutěži mužů jednotlivců, která ale proběhla bez velkých zvratů a překvapení. Při neúčasti úřadujícího absolutního mistra republiky a osminásobného vítěze Českého poháru Petra Dufka z TJ Petřiny Praha převzal štafetu pohárového vítěze jeho oddílový kolega Daniel Komarov, který sice ve finálovém závodě skončil na druhém místě (94,6 / 9,5 bodu / A), ale díky 56 pohárovým bodům z prvních dvou závodů série získal celkově 93 pohárových bodů.

Celkově druhý skončil junior Pavel Štefela z TJ Rožnov pod Radhoštěm (86 pohárových bodů - třetí místo ve finálovém závodě 93,1 / 9,0 bodů / B) a třetí věkem ještě žák Naim Ashab z TJ Petřiny Praha (77 pohárových bodů - čtvrté místo ve finálovém závodě 88,1 / 7,0 bodů / B) - oba závodníci, kteří v roce 2005 předvedli výrazný výkonnostní růst.

Vítězství ve finálovém závodě (98,5 / 11,5 bodů / A) naopak na medailovou pozici v celkovém hodnocení nestačilo Jiřímu Kurtinovi ze Sokol Brno-Komárov, kterému pouze dva započítávané závody v roce 2005 (v obou zvítězil) vynesly celkově páté místo (70 pohárových bodů).

Velké překvapení přinesla soutěž synchronních dvojic žen. Favorizovaný pár Petra Anýžová / Zita Frydrychová (Sokol Žižkov I. / TJ Lokomotiva Liberec), který s velkým náskokem vyhrál kvalifikaci (80,1 / 8,3 bodu / B), nedokončil svoji finálovou sestavu a připravil se tak nejen o vítězství ve finálovém závodě, ale i v celé pohárové sérii. Ve finálovém závodě skončil devátý (88,5 bodu) a celkově s 82 pohárovými body čtvrtý (získal sice stejný počet bodů jako celkově třetí pár, ale díky horšímu umístění ve finálovém závodě obsadil nakonec čtvrté místo).

Martina Řehořová / Lucie LenkrováÚspěch v celkovém hodnocení naopak párům přinesla vyrovnanost výkonů v průběhu celého roku.
Nejlépe ji využila dvojice ze Sokola Žižkov I. Lucie Lenkrová / Martina Řehořová, která vyrovnaný výkon předvedla i ve všech svých sestavách finálového závodu. V kvalifikaci sice skončila na pátém místě (71,2 / 4,0 bodů / C), ve finále ale předvedla nejlepší sestavu celé finálové desítky a nečekaně zvítězila (108,5 bodů) a zajistila si tak překvapivě i celkové vítězství v pohárové sérii 2005 (94 pohárových bodů).

Třetí místo ve finálovém závodě (108,1 / 4,8 bodů / C) pak pojistilo celkově druhé místo v pohárové sérii 2005 páru z TJ Rožnov pod Radhoštěm Kateřina Orlová / Anežka Vrágová (88 pohárových bodů).

Celkově třetí místo v pohárové sérii 2005 obsadila dvojice Veronika Filipová / Ivana Zsigraiová ze Sokola Olomouc (82 bodů), která sice ve finálovém závodě skočila na sedmém místě (102,3 / 3,5 bodů / D), ale potřebné pohárové body nasbírala již v předchozích závodech. Při rovnosti pohárových bodů s párem Petra Anýžová / Zita Frydrychová jí pak lepší celkové umístění zajistilo lepší umístění ve finálovém závodě.

Michal BouchnerAni druhé místo ve finálovém závodě (108,2 / 4,6 bodu / B) naopak na medailové umístění v celkovém hodnocení nestačilo páru Iva Bubeníková / Tereza Moučková z SK GT Litoměřice, který startoval pouze ve dvou závodech celé série a skončil tak na celkově sedmém místě s 59 pohárovými body.

Opět bez velkých překvapení a zvratů proběhla soutěž synchronních dvojic mužů. Ve finálovém závodě a s celkovými třemi vítězstvími i v celé pohárové sérii 2005 zvítězil pár TJ Petřiny Praha Michal Bouchner / Daniel Komarov (114,8 / 6,5 bodů / A - maximální počet 100 pohárových bodů).

Druhé místo ve finálovém závodě i v celé sérii obsadili Matěj Exner a Jan Vyvadil z pořádající TJ Lokomotiva Liberec (103,4 / 4,0 bodů / D - 91 pohárových bodů) a třetí místo Petr Mézl / Adam Sült z TJ Rožnov pod Radhoštěm (99,5 / 2,5 bodů / D - 90 pohárových bodů).

Naim AshabŽákovském poháru 2005 si svoji povinnost obhájit loňské a předloňské prvenství splnila vítězka Českého poháru domácí Zita Frydrychová (TJ Lokomotiva Liberec - 100 bodů) před Ivou Bubeníkovou (SK GT Litoměřice - 95 bodů) a Martinou Řehořovou ze Sokola Žižkov I. (84 bodů).
Celkovým vítězem mezi žáky se pak díky vítězství ve finálovém závodě stal Naim Ashab z TJ Petřiny Praha (88,9 / 7,0 bodů / B - 100 bodů). Druhé místo ve finálovém závodě (85,2 / 5,6 bodů / B) i celkem (93 bodů) získal domácí Jan Vyvadil (TJ Lokomotiva Liberec) a celkové třetí místo po finálovém závodě klesl Martin Pelc (Sokol Žižkov I. - 89 bodů), který po čtyřech závodech série v průběžném pořadí vedl a ve finálovém závodě chyboval v povinné sestavě a skončil až čtvrtý (80,1 / 5,2 bodů / C).

úplné výsledkykonečné pořadí v pohárech

Iva Bubeníková, Zita Frydrychová, Kristýna ZávodníkováPavel Štefela, Daniel Komarov, Naim Ashab

Anežka Vrágová / Kateřina Orlová, Martina Řehořová / Lucie Lenkrová, Ivana Zsigraiová / Veronika FilipováJan Vyvadil / Matěj Exner, Daniel Komarov / Michal Bouchner, Adam Sült / Petr Mézl

Iva Bubeníková, Zita Frydrychová, Martina ŘehořováJan Vyvadil, Naim Ashab, Martin Pelc