1. závod Českého a Žákovského poháru 2003

Prvním závodem Českého poháru čeští trampolinisté v sobotu 26. dubna 2003 v tělocvičně Sokola Liboc zahájili celostátní domácí závodní sezónu 2003.

Po několikaměsíční přestávce se v Praze setkali prakticky všichni nejlepší závodníci všech věkových kategorií v čele s tradičními oporami reprezentačního družstva a šestinásobnými vítězi Českého poháru Petrou Juříčkovou z TJ Rožnov pod Radhoštěm a Petrem Dufkem z pořádajícího oddílu TJ Petřiny, kteří do Prahy přijeli v roli největších favoritů úvodního závodu.

Petra JuříčkováDo soutěže žen jednotlivkyň nejlépe vstoupila favorizovaná Petra Juříčková. Za svoji povinnou sestavu získala 27,3 bodu, o bod více než další závodnice. Petře se pak sice příliš nevydařila její volná sestava (34,8 / 10,4 bodu), ale i přesto se po kvalifikaci s náskokem usadila na čele startovního pole (62,1 bodu).

S vedoucí závodnicí se ztrátou necelého jednoho bodu nečekaně udržela krok Jitka Holíčková ze Sokola Žižkov I., která zahájila sezónu výkonem na hranici svého osobního rekordu (61,3 / 10,1 bodu).
Za svými nejlepšími výkony naopak zaostala Libuše Pilzová z SK GT Litoměřice, která se v kvalifikaci umístila na třetím místě (59,8 / 10,1 bodu).

Jitka HolíčkováVe finále Petra Juříčková přidala na obtížnosti i na provedení, rozhodčí její finálovou sestavu ohodnotili známkou 36,1 / 11,0 bodu a Petra s celkovou známkou 98,2 / 11,0 bodu zaslouženě zvítězila.
Vyrovnaný boj o druhé a třetí místo mezi ženami pak rozhodly pouhé desetiny bodu - na druhé místo si polepšila Libuše Pilzová z SK GT Litoměřice (93,7 / 10,1 bodu), na třetí po srážkách za dotyk molitanu po desátém prvku sestavy klesla Jitka Holíčková (93,4 / 10,3 bodu)
Bramborová medaile těsně zbyla na loni nejlepší juniorku Kristýnu Závodníkovou ze Sokola Brno-Komárov (93,2 bodu), která si v závodě vytvořila nový osobní rekord v obtížnosti 10,6 bodu.

Petr Dejl a Petr DufekV soutěži mužů jednotlivců kralovali závodníci pořádajícího oddílu TJ Petřiny Praha. Favorit soutěže Petr Dufek zaujal již v povinné sestavě, za kterou od rozhodčích získal rekordní známku 28,7 bodu. V kole volných sestav pak předvedl výkon na hranici svého osobního rekordu (39,1 / 14,4 bodu) a s výrazným náskokem 4,7 bodu zvítězil v kvalifikaci v novém osobním i českém rekordu 67,8 bodu. Ve finále pak ještě přidal na obtížnosti, získal 38,8 / 15,0 bodu a s celkovým výkonem 106,6 bodu zaslouženě zvítězil.

Petr DejlNa druhém místě skončil Petr Dejl, který zaostal za svými možnostmi v povinné sestavě (25,9 bodu). Ve volných sestavách ale zaujal zvýšenou stabilitou výkonu (37,2 a 37,7 / 13,8 bodu), což mu v celkovém součtu vyneslo 100,8 bodu a nový osobní rekord.
Suverenitu petřinských závodníků narušil jen Jiří Kurtin ze Sokola Brno Komárov, který v kvalifikaci skončil na třetím místě (61,7 / 12,9 bodu). Ve finále ale nedokončil a skončil až desátý (77,9 bodu). Cestu k bronzové příčce tak usnadnil dalšímu domácímu závodníkovi Vladimíru Novákovi (93,9 / 11,3 bodu, v kvalifikaci 58,7 / 10,0 bodu).

K úspěchu závodníků z pořádajícího oddílu TJ Petřiny Praha přispěl dále čtvrtým místem junior Daniel Komarov (90,4 bodu), který předvedl celkově druhou nejlepší povinnou sestavu (26,1 bodu) a zlepšil i volné sestavy (32,0 / 9,4 a 32,3 / 8,8 bodu).

Libuše Pilzová, Petra Juříčková, Jitka HolíčkováPetr Dejl, Petr Dufek, Vladimír Novák

Libuše Pilzová / Petra JuříčkováPetra Juříčková z TJ Rožnov pod Radhoštěm byla se svojí staronovou partnerkou Libuší Pilzovou z SK GT Litoměřice favoritkou i v soutěži synchronních dvojic žen. Dvojice vsadila na jistotu a se sestavami s obtížností 7,0, kterou zaostala za svými možnostmi, zvítězila v úvodním závodě letošního cyklu Českého poháru (124,7 bodu).

Na druhém místě skončil pár úřadujících juniorských mistryň republiky z TJ Rožnov pod Radhoštěm Simona Kadlecová / Jana Vaculínová (119,2 / 7,9 bodu), který se tak po zdravotních potížích obou závodnic zřejmě začal vracet na úroveň své dřívější výkonnosti (připomeňme, že Simona s Janou vybojovaly výborné 6. místo na Světových hrách mládeže v Dánsku v roce 2001 {info}).

Jana Vaculínová / Simona KadlecováO třetí místo se utkaly další čtyři páry, které v kvalifikaci skončily se ziskem 71,1 až 73,5 bodu. Nejlepší pozici si přitom vytvořila dvojice Alice Králiková / Gabriela Palacká (SK GT Litoměřice / TJ Rožnov pod Radhoštěm), kterou ale ve finále až z pátého místa přeskákaly Ivana Krámová / Karolína Muchová ze Sokola Žižkov I. (113,2 / 5,6 bodu).
Litoměřicko-rožnovská kombinovaná dvojice tak skončila celkově čtvrtá (112,4 / 4,0 bodu) před Petrou Koňaříkovou s Ivou Bubeníkovou z SK GT Litoměřice (110,7 / 4,6 bodu).

Jiří Kurtin / Vladimír NovákV soutěži synchronních dvojic mužů se naopak nedařilo favoritům Petrovi Dejlovi s Petrem Dufkem z TJ Petřiny Praha. Nejprve sice získali 37,0 bodů za povinnou sestavu, pak ale nedokončili své volné sestavy a po velkých srážkách klesli na celkově třetí místo ze ziskem pouhých 75,2 / 5,7 bodu.

Stabilní, ale velmi opatrný výkon naopak předvedl kombinovaný pár Jiří Kurtin s Vladimírem Novákem (Sokol Brno-Komárov / TJ Petřiny Praha), který zaslouženě zvítězil (121,4 / 9,5 bodu).

Celkově druhé místo si pak dobrým výkonem vybojovali junioři Pavel Knirsch / Daniel Komarov (TJ Lokomotiva Liberec / TJ Petřiny Praha) - 117,6 / 8,8 bodu.

Jana Vaculínová / Simona Kadlecová, Petra Juříčková / Libuše Pilzová, Karolína Muchová / Ivana KrámováPavel Knirsch / Daniel Komarov, Vladimír Novák / Jiří Kurtin, Petr Dufek / Petr Dejl

V soutěžích Žákovského poháru soupeřili trampolinisté do patnácti let mezi kterými již chyběli nejlepší závodníci loňského roku, kteří již postoupili do vyšší věkové kategorie. Úvodní závod letošního cyklu tak naznačil, kteří z nich budou v letošním roce patřit k nejlepším v žákovských kategoriích.

Finalistky žákyněS větší tlačenicí na špičce probíhala soutěž žákyň jednotlivkyň, kde se utkaly závodnice z TJ Lokomotiva Liberec, KSG Chemopetrol Litvínov, TJ Rožnov pod Radhoštěm a Sokol Žižkov I.

Do soutěže vstoupila nejlépe rožnovská Gabriela Palacká, která za svoji povinnou sestavu C získala 25,5 bodu, a usadila se na čele soutěže před libereckou Zitou Frydrychovou (25,2 bodu / B).

Gabriela PalackáGabriela Palacká byla nejlepší i ve volných sestavách, kde rozhodčí její výkon ohodnotili známkou 31,0 / 5,5 bodu. S náskokem 2,6 bodu vyhrála kvalifikaci v novém osobním rekordu 56,6 bodu.

Na druhém místě kvalifikace skončila litvínovská gymnastka Iveta Gottwaldová (54,7 / 6,7 bodu), která zvládla nároky juniorské výkonnosti, a jako třetí do finále postoupila teprve jedenáctiletá Zita Frydrychová z TJ Lokomotiva Liberec (54,0 bodu), které se její obtížná volná sestava nevydařila zcela podle jejích představ (28,8 / 8,3 bodu).

Zita FrydrychováFinále ale pořadím nečekaně zamíchalo. Gabriela Palacká zopakovala na destinu přesně svůj výkon z kvalifikace (31,0 / 5,5 bodu) a s celkovým ziskem 87,6 bodu zvítězila.

Nedařilo se ale dalším závodnicím. Své sestavy nedokončily Iveta Gottwaldová (19,9 / 4,0 bodu), Zita Frydrychová (20,3 / 5,8 bodu) i po kvalifikaci čtvrtá Petra Anýžová ze Sokola Žižkov I. (10,0 / 2,1 bodu) a klesly až na celkově osmé až desáté místo.

Na stupně vítězů se tak nečekaně dostaly rožnovská Zuzana Hrachovcová (80,0 / 4,0 bodu / D) a litvínovská Nikola Hájková (78,6 / 4,0 bodu / C), které do finále nastupovaly na pátém a šestém místě.

Polepšily si i další litvínovské závodnice Denisa Doskočilová (78,5 / 2,6 bodu / D), Nikola Minarčíková (78,5 / 4,0 bodu / C) a žižkovská Monika Mindošová (77,2 / 2,6 / D).

Pavel ŠtefelaPavel ŠtefelaBez nečekaných zvratů a překvapení naopak proběhla soutěž žáků jednotlivců.
Zvítězil Pavel Štefela z TJ Rožnov pod Radhoštěm (82,6 / 4,0 bodu / D) před Jakubem Rektoříkem ze Sokola Brno-Komárov (79,8 / 4,0 bodu / D) a Janem Vyvadilem z TJ Lokomotiva Liberec (75,2 / 4,0 bodu / D).

Zuzana Hrachovcová, Gabriela Palacká, Nikola HájkováJakub Rektořík, Pavel Štefela, Jan Vyvadil