Finálový závod Českého a Žákovského poháru 2002

(tisková zpráva)

Pátý, finálový závod Českého a Žákovského poháru ve skocích na trampolíně série 2002 proběhl v sobotu 7. prosince 2002 v tělocvičně Sokola Žižkov I. v Praze.

Petra Juříčková (Vachníková) a Petr Dufek pošesté vítězi Českého poháru.

S rekordní účastí 61 závodnic proběhly soutěže žen a žákyň a to i přesto, že o vítězkách celé letošní série již bylo prakticky rozhodnuto již po předposledním závodě. Mezi ženami přitom dominovaly závodnice SK GT Litoměřice Lenka Honzáková a Libuše Pilzová, obě členky českého reprezentačního družstva.

Soutěž žen jednotlivkyň proběhla ve znamení těsného souboje obou litoměřických závodnic. Nejprve zkušená reprezentantka Lenka Honzáková i přes obtíže způsobené zraněným loktem vyhrála díky výrazně lepší povinné sestavě kvalifikaci (61,7 / 9,8 bodu) před Libuší Pilzovou (60,7 / 10,3 bodu). Ve finále ale rozhodčí výkon obou závodnic ohodnotili naprosto shodnou známkou 35,5 bodu a tak o vítězce finálového závodu nakonec rozhodlo provedení finálové sestavy. Za ni Lenka Honzáková získala o 0,5 bodu více a ve finálovém závodě tak podle pravidla pro stanovení pořadí v případě rovnosti bodů zvítězila.

Vítězkou celé série 2002, do jejíhož hodnocení se počítají 3 nejlepší výsledky ze všech závodů, se ale stala úřadující absolutní mistryně republiky Petra Juříčková (Vachníková) z TJ Rožnov pod Radhoštěm, která již před posledním závodem získala maximální možný počet 90 bodů za tři absolutní vítězství a která v Praze nestartovala ze zdravotních důvodů. Petra Juříčková se vítězkou Českého poháru přitom stala již pošesté (1996, 1997, 1999, 2000, 2001 a 2002).

Na druhém místě celkového pořadí skončila Libuše Pilzová (78 bodů) a třetí skončila nejlepší česká juniorka Kristýna Závodníková ze Sokola Brno-Komárov (79 bodů), obě také díky spolehlivým a vyrovnaným výkonům v průběhu celého roku. Vítězka sobotního závodu Lenka Honzáková, která letos v závodech Českého poháru startovala jen dvakrát, skončila v celkovém hodnocení na šestém místě (48 bodů).

Lenka Honzáková s Libuší Pilzovou vyhrály ve finálovém závodě i soutěž synchronních dvojic žen (44,1 / 8,2 bodu), i když je v kvalifikaci (78,1 / 8,2 bodu) přeskákaly juniorské páry Zuzana Musialková / Kristýna Závodníková (Sokol Olomouc / Sokol Brno-Komárov - 79,7 / 7,8 bodu) a Zuzana Havelková / Naďa Palacká (TJ Rožnov pod Radhoštěm - 78,6 / 7,8 bodu). Ve finále ale kombinovaný olomoucko-brněnský pár, kterému by vítězství ve finále vyneslo i prvenství v celé sérii 2002, nedokončil svoji sestavu a ani vyrovnaný osobní rekord 42,8 / 7,8 bodu rožnovského páru nestačil na finálový výkon litoměřických závodnic (připomeňme, že Lenka Honzáková s Libuší Pilzovou před měsícem vybojovaly skvělé páté místo na Mistrovství Evropy 2002).

Prvenství v celé sérii 2002 ale i přesto získala Libuše Pilzová opět s Petrou Juříčkovou (Vachníkovou) z TJ Rožnov pod Radhoštěm, se kterou ve čtyřech předchozích závodech získala celkem 86 bodů. Na druhém místě celkového pořadí skončily Zuzana Musialková s Kristýnou Závodníkovou (77 bodů) a na celkově třetí místo se až v posledním závodě vyhouply Zuzana Havelková s Naďou Palackou (70 bodů), které do finálového závodu nastupovaly až na pátém místě.

Kvalitní a vyrovnané výkony předvedly závodnice i v soutěži žákyň jednotlivkyň, kde kralovala teprve jedenáctiletá Zita Frydrychová z TJ Lokomotiva Liberec - 32,9 / 7,5 bodu. Na druhém místě prošla celým závodem domácí Karolína Muchová z Sokola Žižkov I., která v roce 2002 zaznamenala výrazný výkonnostní růst a ve finále se také svým novým osobním rekordem 32,6 / 7,7 bodu těsně přiblížila k výkonu vítězky. O třetím místě pak opět rozhodlo pravidlo o určení pořadí v případě rovnosti bodů mezi Gabrielou Palackou (TJ Rožnov pod Radhoštěm) a Veronikou Navrátilovou (Sokol Olomouc), které shodně získaly za finálovou sestavu 31,0 bodu - úspěšnější byla rožnovská závodnice, která za provedení získala o 0,6 bodu více.

I mezi žákyněmi o vítězce celé série Žákovského poháru 2002 rozhodly již předchozí závody. Pohár získala úřadující žákovská mistryně republiky Jana Vaculínová z TJ Rožnov pod Radhoštěm (86 bodů), která den před závodem absolvovala ambulantní lékařský zákrok a v posledním závodě proto nestartovala. Na celkově druhém a třetím místě skončily Zita Frydrychová (84 bodů) a Gabriela Palacká (68 bodů), ze sedmého na konečné čtvrté místo pak poskočila Karolína Muchová (61 bodů).

Dramatické okamžiky tentokrát ve finálovém závodě provázely i soutěže mužů a žáků. V soutěži mužů jednotlivců sice tradičně jednoznačně zvítězil pětinásobný absolutní mistr republiky Petr Dufek z TJ Petřiny Praha (39,0 / 14,4 bodu), o další místa se však v napínavém souboji utkali Petr Dejl (TJ Petřiny Praha), Jiří Kurtin (Sokol Brno-Komárov) a Petr Dostál (Sokol Olomouc). Reprezentant Petr Dejl byl sice na druhém místě po kvalifikaci (64,1 / 13,8 bodu), ve finále ale improvizoval a se ziskem 34,3 / 11,8 bodu klesl na třetí místo. Cestu k druhému místu tak uvolnil Jiřímu Kurtinovi, který nabídnutou šanci dokonale využil (36,2 / 12,9 bodu). Petr Dejl tak navíc jen těsně uhájil celkově třetí místo před čtvrtým Petrem Dostálem (34,1 / 9,4 bodu).

Vítězem celé letošní série Českého poháru se stal pošesté bez přerušení od roku 1997 Petr Dufek (90 bodů) před svým oddílovým kolegou Petrem Dejlem (72 bodů). Na třetím místě skončil Jiří Kurtin (69 bodů), který až ve finálovém závodě přeskákal Petra Dostála (64 bodů)

Petr Dejl s Petrem Dufkem zvítězili i v soutěži synchronních dvojic mužů finálového závodu Českého poháru 2002. Situaci jim přitom zkomplikovali Jiří Kurtin s Vladimírem Novákem (Sokol Brno-Komárov / TJ Petřiny Praha), kteří ve finále nasadili těžší sestavu a zaútočili na prvenství ve finálovém závodě (44,9 / 10,0 bodu), a Petrové Dejl a Dufek tak museli na poslední chvíli změnit připravenou finálovou sestavu “na jistotu”.

Vítězství ve finálovém závodě přineslo oběma Petrům i celkové vítězství v Českém poháru 2002 - díky nevyrovnaným výkonům v průběhu roku totiž do posledního závodu nastupovali na průběžném druhém místě. Stříbrnou příčku v celkovém pořadí obsadili díky stabilním a vyrovnaným výkonům mladí závodníci z TJ Rožnov pod Radhoštěm Jan Adamec / Pavel Štefela (78 bodu) a na třetím místě skončili oddíloví kolegové vítězné dvojice Michal Bouchner / Daniel Komarov (TJ Petřiny Praha - 74 bodů).

K převaze závodníků TJ Petřiny Praha v mužských kategoriích finálového závodu přispěl v soutěži žáků jednotlivců i úřadující žákovský mistr republiky Daniel Komarov, který přeskákal své soupeře ve všech sestavách a bez problémů zvítězil (32,0 / 8,5 bodu). Se ziskem maximálního počtu 90 bodů se stal i vítězem Žákovského poháru 2002 před domácím závodníkem Milanem Zalužanským ze Sokola Žižkov I. (76 bodů), kterému se ve finálovém závodě moc nedařilo a skončil v něm na osmém místě (24,1 / 5,0 bodu). Druhé místo ve finálovém závodě (30,9 / 6,9 bodu) pak vyneslo na celkově třetí místo v Žákovském poháru 2002 Michala Buriana z TJ Lokomotiva Liberec (72 bodů).


úplné výsledky finálového závodukonečné pořadí v pohárech