2001  2000

Čtyřutkání Velká Británie - Česká republika - Dánsko - Porýní

K tradičnímu každoročnímu vzájemnému měření sil se trampolínová družstva České republiky, Dánska, Porýní (SRN) a Velké Británie tentokrát sešla v sobotu 1. června 2002 na britské půdě, ve velšském hlavním městě Cardiffu.

Čtyřutkání je putovní mezinárodní soutěží šestičlenných smíšených družstev, kterou všechny zúčastněné země pravidelně používají k testování nejen svých nejlepších, ale i mladých, talentovaných závodníků před vrcholnými mezinárodními soutěžemi.

Čeští trampolinisté se této soutěže účastní každoročně již od roku 1994, kdy nahradili jednu ze zakládajících zemí Švýcarsko. Česká republika byla již dvakrát pořadatelem čtyřutkání, poprvé v roce 1996 v Kostelci nad Černými Lesy a podruhé v roce 2001 v Turnově {info}.

Česká republikaDánsko

Oslabeno, bez nejlepších mužských závodníků Petrů Dufka a Dejla (školní a pracovní? povinnosti), přijelo do Cardiffu družstvo České republiky. Jeho jádro tvořila čtveřice seniorských závodníků - česká ženská jednička Petra Vachníková (TJ Rožnov pod Radhoštěm), zkušení reprezentanti Jitka Holíčková (Sokol Žižkov I.) a Petr Dostál (Sokol Olomouc) a loňská juniorská mistryně republiky Libuše Pilzová (SK GT Litoměřice). Čtveřici seniorů doplnily nejlepší české juniorky Kristýna Závodníková (Sokol Brno-Komárov) a Naďa Palacká (TJ Rožnov pod Radhoštěm), které se ucházejí o kvalifikaci na letošní juniorské mistrovství Evropy.

Sice pouze v pěti, ale zase složené jen ze seniorských závodníků, mezi nimiž byla pouze jedna žena, nastoupilo družstvo Dánska ke čtyřutkání jako jeden z horkých favoritů soutěže. Hvězdou dánského družstva a vlastně i celého závodu byl nejlepší dánký závodník Peter Jensen, mezi jehož největší úspěchy z poslední doby patří 2. místo v závodě Světového poháru v Rusku 2001.

PorýníVelká Británie

V družstvu Porýní vždy startují i závodníci, kteří patří i do německé trampolínové špičky. Tentokrát byli oporou svého týmu Alexej Kessler a členka německého reprezentačního družstva Julia Calefice, která na nedávném mistrovství Německa obsadila 3. místo. Celkem družstvo Porýní tvořili jeden muž a tři ženy a jeden junior a jedna juniorka.

Trampolinisté Velké Británie již tradičně patří ke světové špičce a i tentokrát britské družstvo, složené ze čtyř seniorů (dva muži + dvě ženy), juniora a juniorky, bylo na domácí půdě největším favoritem čtyřutkání. Oporami vyrovnaného britského družstva byli především oba muži, Daniel Neale a Gary Short, a to i proto, že v soutěžích ve skocích na trampolíně muži obecně získávají díky vyšší obtížnosti za své sestavy vyšší hodnocení než ženy.

Ve čtyřutkání všichni členové všech čtyř družstev cvičili 3 desetiprvkové sestavy - povinnou (ve které rozhodčí hodnotí pouze provedení), volnou a finálovou (ve kterých se hodnotí i obtížnost sestav), a do výsledku družstva se přitom v každém kole sestav počítaly jen čtyři nejlepší výkony členů družstva.

České družstvoO pořadí v povinných sestavách rozhodovala především vyrovnanost jednotlivých členů družstev.

Vedení se tak ujalo družstvo Velké Británie (104,9 bodu), ve kterém celkem tři závodníci získali známku vyšší než 26,0 bodu - Daniel Neale, Gary Short a Polly Osmond.
Na druhém místě se usadilo družstvo Porýní (103,2 bodu), kde hranici 26,0 bodů překonali jeho oba nejlepší závodníci Alexej Kessler a Julia Calefice.

O třetí místo v průběžném pořadí se utkala zbývající dvě družstva, ve kterých se přes 26,0 bodů dostal vždy jen jeden závodník (Peter Jensen a Petra Vachníková). Úspěšnější přitom bylo družstvo Dánska (101,9 bodu), které na čtvrté místo odsunulo družstvo České republiky (100,2 bodu) - nedařilo se Petru Dostálovi, který známkou 23,8 bodu hodně zaostal za svými možnostmi, a Jitce Holíčkové, která zaplatila daň své nervozitě a povinnou sestavu ukončila již v prvním prvku.

Kristýna ZávodníkováNejlepší povinné sestavy čtyřutkání předvedli Peter Jensen (Dánsko - 27,4 bodu), Alexej Kessler (Porýní) a Daniel Neale (Velká Británie) - oba 26,9 bodu a Petra Vachníková (Česká republika - 26,5 bodu).
Ve volných sestavách bylo opět nejúspěšnější družstvo Velké Británie (147,4 bodu), a to opět především díky vyrovnanosti výkonů svých závodníků, z nichž tři získali známku vyšší než 36,0 bodu.
Druhé místo vybojovalo družstvo Dánska (145,2 bodu), ve kterém sice jeho dva nejlepší závodníci Peter Jensen a Mads Sejeroe přeskákali všechny ostatní účastníky čtyřutkání, ale neměli přitom ve svém družstvu rovnocenné partnery.

Jitka HolíčkováNa třetím místě skončilo družstvo Porýní (135,3 bodu) i přesto, že jeho nejlepší závodník Alexej Kessler nedokončil svoji volnou sestavu.
Černý Petr i tentokrát zůstal družstvu České republiky (134,9 bodu), které nevyužilo chyby německého družstva, ale naopak ztratilo po nedokončených sestavách Petra Dostála a Kristýny Závodníkové a chybě Jitky Holíčkové, která se po své volné sestavě “vykutálela” na molitan za trampolínou.

Nejlepší volné sestavy čtyřutkání předvedli Dánové Peter Jensen (40,6 / 15,8 bodu) a Mads Sejeroe (39,1 / 14,4 bodu), Britové Daniel Neale (38,8 / 15,4 bodu) a Gary Short (36,9 / 14,0 bodu) a česká reprezentantka Petra Vachníková (36,3 / 11,8 bodu).

Jitka HolíčkováPo dvou sestavách si vedení upevnilo družstvo Velké Británie (252,3 bodu), na druhé místo se posunulo družstvo Dánska (247,1 bodu) a před Českou republikou (235,1 bodu) si udrželo třetí místo družstvo Porýní (238,5 bodu).
Ve finále se naopak s potížemi potýkala družstva z čela průběžného pořadí Velká Británie a Dánsko.
Ve vedoucím družstvu nejprve vylehčil sestavu Gary Short (36,3 / 13,0 bodu) a pak Daniel Neale nedokončil svoji finálovou sestavu začínající třemi trojnými salty.
Výkony britských závodnic ale přesto dokázaly družstvo Velké Británie (142,0 bodu) udržet na prvním místě celkového pořadí (394,3 bodu).

Nižšší známky za své finálové sestavy získali také téměř všichni započítávaní závodníci družstva Dánska, které sice ve finálových sestavách skončilo až třetí (141,3 bodu), ale díky náskoku z předcházejících sestav obsadilo celkově druhé místo (388,4 bodu).

Naďa PalackáAni finálové sestavy bez výrazných chyb a druhé místo v kole finálových sestav (141,7 bodu) už ale nedokázaly družstvo Porýní posunout výše a tak skončilo celkově třetí (380,2 bodu).

Členové českého družstva k finálovým sestavám nastoupili bez zraněné Kristýny Závodníkové. Za své sestavy s výjimkou Petry Vachníkové (35,3 / 11,6 bodu) získali všichni vyšší hodnocení, než v kvalifikaci, a pro družstvo přinesli 136,2 bodu.

V celkovém účtování tak družstvo České republiky získalo 371,3 bodu a obsadilo celkově čtvrté místo. K lepšímu umístění mu přitom zjevně chyběli nejlepší čeští mužští závodníci Petrové Dufek a Dejl.

Nejlepší finálové sestavy čtyřutkání předvedli Dánové Peter Jensen (39,9 / 15,8 bodu) a Mads Sejeroe (38,5 / 14,4 bodu), reprezentant Porýní Alexej Kessler (38,5 / 14,6 bodu) a Britka Lauren Allen (36,8 / 12,6 bodu).

vítězné družstvo Velké Británie

Mezi jednotlivci tradičně kraloval dánský reprezentant Peter Jensen, který je nejlepším jednotlivcem čtyřutkání již od roku 1999. I tentokrát získal nejvyšší celkové hodnocení (107,9 bodu) a byl vyhlášen jedničkou mezi muži. S velkým odstupem za ním se na druhém místě umístil jeho týmový kolega Mads Sejeroe (103,5 bodu) a třetí místo si stabilními výkony vybojoval Gary Short z Velké Británie (99,4 bodu).

Petra VachníkováMezi ženami byla téměř celý závod nejlepší česká reprezentantka Petra Vachníková, kterou na celkové druhé místo (98,1 bodu) odsunul až slabší výkon ve finále.
Štikou mezi ženami se tak stala teprve patnáctiletá Britka Lauren Allen, která se na celkové první místo (98,4 bodu) vyhoupla ze třetího místa po kvalifikaci.
Na bronzový stupínek v celkovém hodnocení pak po vyrovnaných výkonech v průběhu celé soutěže vystoupila Julia Calefice z družstva Porýní (97,8 bodu).

Petra Vachníková, Lauren Alen, Julia Calefice

Mads Sejeroe, Peter Jensen, Gary Short

Petr Dostál, Kristýna Závodníková, Naďa Palacká, Jitka Holíčková, Libuše Pilzová, Jindřich Kozubek, vpředu Petra Vachníková

Výsledky Čtyřutkání GBR - CZE - DEN - RHI

DRUŽSTVA :BodyPSVS ROZFS
1.Velká Británie394,3104,9147,4 252,3142,0
 (Lauren Allen, Daniel Neale, Paul Noblett, Natalie O'Connor, Polly Osmond, Gary Short)
2.Dánsko388,4101,9145,2 247,1141,3
 (Peter Jensen, Stefan Makris, Sarah Muller, Casper Pedersen, Mads Sejeroe)
3.Porýní380,2103,2135,3 238,5141,7
 (Pasqual Bahr, Julia Calefice, Alexej Kessler, Miriam Ophey, Daniela Reis, Kristin Scholl)
4.Česká republika371,3100,2134,9 235,1136,2
 (Petr Dostál, Jitka Holíčková, Naďa Palacká, Libuše Pilzová, Petra Vachníková, Kristýna Závodníková)

MUŽI JEDNOTLIVCI :BodyPSVSkoROZFSko