Mistrovství České republiky žactva 2001

(tisková zpráva)

Naděje českého trampolínového sportu ve věku do 15 let soutěžily v sobotu 24. listopadu 2001 ve sportovní hale Sokola Liboc v Praze o mistrovské tituly na Mistrovství České republiky žactva 2001 jednotlivců, synchronních dvojic a smíšených družstev ve skocích na trampolíně.

V kategoriích žákyň kralovaly závodnice z TJ Rožnov pod Radhoštěm, mateřského oddílu olympioničky Petry Vachníkové.

V kategorii žákyň jednotlivkyň zvítězila Naďa Palacká, která ve finále získala 34,0 bodu a vytvořila si tak svůj nový osobní rekord. Vítězstvím si ještě více upevnila svoji současnou pozici české jedničky v této věkové kategorii (s výrazným náskokem totiž vyhrála i letošní sérii závodů Žákovského poháru a navíc při červnovém seniorském mistrovství České republiky 2001 obsadila překvapivě 3. místo). Na druhém až čtvrtém místě skončily její oddílové kolegyně Jana Vaculínová (32,7 bodu), Simona Kadlecová (32,2 bodu) a Zuzana Havelková (32,0 bodu), mezi nimiž v průběhu celého závodu rozhodovaly pouhé desetiny bodu.

Pouhé dvě desetiny bodu rozhodly i ve vyrovnaném souboji o žákovský titul mezi rožnovskými synchronními páry žákyň. Úspěšnější byly nakonec Simona Kadlecová s Janou Vaculínovou (42,9 bodu), které až ve finále porazily Zuzanu Havelkovou s Naďou Palackou (42,7 bodu), vítězky kvalifikace. Na třetím místě skončil pár SK GT Litoměřice Alice Králíková / Petra Koňaříková (38,9 bodu). Připomeňme, že Simona Kadlecová s Janou Vaculínovou po velmi tvrdém a vyrovnaném souboji, ve kterém nakonec rozhodovala pravidla pro určení pořadí při rovnosti bodů, vyhrály letošní sérii Českého poháru v synchronních skocích žen a že na Světových hrách mládeže v Dánsku obsadily 6. místo mezi nejlepšími světovými páry své věkové kategorie.

Tak, jako rožnovské závodnice v kategoriích žákyň, posbírali všechny tituly v kategoriích žáků závodníci TJ Lokomotiva Liberec.

V kategorii žáků jednotlivců zacvičil svoji rekordní finálovou sestavu Michal Burian (30,4 bodu) a když jeho největší rivalové Pavel Knirsch a domácí Daniel Komarov plně nezopakovali své výkony z kvalifikace, zaslouženě zvítězil. V celkovém hodnocení se pak mezi liberecké závodníky na druhém místě (Pavel Knirsch - 29,8 bodu) a na čtvrtém místě (Adam Kašpar - 27,1 bodu) vklínil loňský vítěz a bronzový z letošní série závodů Českého poháru David Koudelka ze Sokola Brno-Komárov (28,9 bodu).

Michal Burian s Pavlem Knirschem hladce zvítězili i v kategorii synchronních dvojic žáků (40,3 bodu). Naopak napínavý souboj o druhé místo svedli Tomáš Brzek / Adam Kašpar (Liberec) a David Koudelka / Jakub Rektořík (Brno), mezi kterými při shodném výsledku 37,3 bodu rozhodlo podle pravidel nakonec provedení finálové sestavy, které určilo stříbrné medaile liberecké dvojici a bronzové medaile brněnskému páru.

Celkem 11 smíšených tří až čtyřčlenných žákovských družstev se utkalo o titul v soutěži družstev. Vyrovnaně a bez velkých výkyvů prošla kvalifikací družstva TJ Rožnov pod Radhoštěm A a TJ Lokomotiva Liberec A, která do pětičlenného finále postoupila s náskokem na prvním (Rožnov A - 174,5 bodu) a druhém (Liberec - 165,9 bodu). Třetí místo v kvalifikaci vybojovalo družstvo Sokola Olomouc (161,6 bodu), které startovalo pouze se třemi závodníky a nemohlo využít možnosti škrtání nejhorší známky (3-4 startují, 3 se počítají).

Ve finále ale vedoucí A družstvo z Rožnova pod Radhoštěm doplatilo na nová pravidla pro finále platná od 1.1.2001 (3 startují a 3 se počítají) a když Simona Kadlecová a po ní pak i Naďa Palacká nedokončily své sestavy, propadlo se až na konečné 5. místo (57,7 bodu) za rožnovské B družstvo, které skončilo čtvrté (85,9 bodu).

Cesta k titulu se tak otevřela pro družstvo TJ Lokomotiva Liberec A, které nabídnutou šanci beze zbytku využilo a zaslouženě zvítězilo (91,5 bodu). O příčku výš na druhé místo se v celkovém hodnocení posunulo i družstvo Sokola Olomouc (88,5 bodu) a na bronzový stupínek vystoupalo družstvo Sokola Brno-Komárov (86,1 bodu).