Pegas - 4. závod Českého a Žákovského poháru 2001

Silná divácká podpora domácích závodníkůV pořadí již čtvrtý závod Českého a Žákovského poháru 2001 ve skocích na trampolíně se uskutečnil v sobotu 6. října 2001 v tělocvičně Sokola Žižkov I. v Praze.

Celá série Českého a Žákovského poháru 2001 zahrnuje celkem 5 pohárových závodů, ve kterých jednotliví závodníci i synchronní dvojice za umístění v kvalifikaci a ve finále získávají pohárové body. Do celkového hodnocení se jim pak počítají 3 nejlepší výsledky v celé sérii.

Závod byl tedy nejen předposledním pohárovým závodem letošní série, ale pro seniorské závodníky a závodnice i nominací pro závod Světového poháru 26.-27. října 2001 v Petrohradu v Rusku.

Petra VachníkováŽeny jednotlivkyně : Zkušenost zvítězila nad mládím.

Čtvrtému závodu Českého poháru 2001 kralovala v soutěži žen jednotlivkyň olympionička Petra Vachníková z TJ Rožnov pod Radhostěm. Již od počátku soutěže se ujala vedení a když ještě předvedla nejlepší volnou (35,3 bodu) i finálovou sestavu (36,2 bodu), zaslouženě zvítězila. Zároveň se také pevně usadila i v čele průběžného pořadí Českého poháru 2001.

V souboji o druhé místo příjemně překvapila domácí závodnice Jitka Holíčková (Sokol Žižkov I.), která prošla na druhém místě už kvalifikací a i ve finále (35,5 bodu) dokázala udržet krok s vítězkou.

Nechala tak za sebou naděje trampolínového sportu u nás - dvojnásobnou juniorskou mistryní republiky (2000 a 2001) Libuši Pilzovou z SK GT Litoměřice, která skončila na 3. místě (34,0 bodu), a další juniorku ze Sokola Brno-Komárov Kristýnu Závodníkovou (4. místo - 33,2 bodu), která zazářila při letošním mistrovství České republiky, kde skončila druhá.

Petr DufekMuži jednotlivci : Favorit nedal nikomu šanci.

Zcela suverénně prošel celou soutěží k vítězství v současnosti nejlepší český trampolinista Petr Dufek z TJ Petřiny Praha (zvítězil se známkou 38,1 bodu), který nyní také vede v průběžném pořadí Českého poháru 2001.

Krok s ním v pouze v povinné sestavě dokázal udržet jeho oddílový kolega Petr Dejl, který ale nedokončil svoji finálovou sestavu a kromě lepšího umístění v sobotním závodě se připravil také o nominaci pro soutěž jednotlivců závodu Světového poháru 26.-27.10.2001 v Petrohradu v Rusku.

Na druhém místě soutěže mužů jednotlivců skončil zkušený Petr Dostál ze Sokola Olomouc (34,9 bodu), který si tak upevnil i druhé místo v průběžném pořadí. Pouze díky horšímu provedení finálové sestavy skončil se stejným počtem bodů (také 34,9 bodu) na 3. místě další "petřiňák" Vladimír Novák, překvapivý vítěz předchozího třetího závodu.

Ženy synchronní dvojice : Kralovaly finalistky ze Světových her mládeže.

Libuše Pilzová / Veronika Svobodová, Jana Vaculínová / Simona Kadlecová, Naďa Palacká / Zuzana HavelkováPři neúčasti českého historicky nejúspěšnějšího páru Lenka Honzáková / Petra Vachníková (Lenka Honzáková bude příští půlrok trénovat v Kanadě) byly na Žižkově nejlepším ženským synchronním párem Simona Kadlecová s Janou Vaculínovou z TJ Rožnov pod Radhoštěm (42,7 bodu), které ve finále letošních Světových her mládeže v dánském Odense ve své věkové kategorii postoupily do finále a obsadily celkově 6. místo.

Po vítězství ve čtvrtém závodě se dostaly i do čela průběžného pořadí, když na 2. místo při rovnosti pohárových bodů těsně odsunuly dosud vedoucí pár Zuzana Kadlecová / Zuzana Musialková z Olomouce jen díky lepšímu výkonu v posledním závodě. V pohárovém závodě skončil totiž olomoucký pár po nevydařené finálové sestavě až čtvrtý (41,5 bodu).

V souboji dalších mladých synchronních párů o druhé místo byly lepší závodnice SK GT Litoměřice Libuše Pilzová / Veronika Svobodová (42,4 bodu) před dalším rožnovským párem Zuzana Havelková / Naďa Palacká (41,9 bodu).

Muži synchronní dvojice : Překvapení se nekonalo.

Petr Dufek / Petr DejlPetr Dejl s Petrem Dufkem, kteří v současnosti u nás v soutěžích synchronních dvojic mužů nemají konkurenci, nezaváhali a s výrazným náskokem tak, jako v předchozích závodech, již potřetí zvítězili (43,6 bodu). Již nyní si tak vybojovali celkové letošní pohárové vítězství a navíc si vyskákali i kvalifikaci na závod Světového poháru v Petrohradu v Rusku.

Na dalších medailových místech skončili mladí závodníci Michal Burian s Pavlem Knirschem z TJ Lokomotiva Liberec (2. místo - 38,2 bodů) a David Koudelka s Jakubem Rektoříkem ze Sokola Brno-Komárov (3. místo - 36,6 bodu).

Společná kvalifikace s Českým pohárem a samostatné finálové soutěže, tak jako obvykle probíhaly soutěže závodníků a závodnic v Žákovském poháru.

Naďa PalackáSimona Kadlecová, Jana Vaculínová, Naďa PalackáŽákyně jednotlivkyně : 3x Rožnov.

Všechna medailová místa obsadily žákyně TJ Rožnov pod Radhoštěm v soutěži jednotlivkyň Žákovského poháru. Nejvíce se dařilo Janě Vaculínové (32,2 bodu), druhá skončila Simona Kadlecová (31,6 bodu) o pouhou 1 desetinu před Naďou Palackou (31,5 bodu). Na čtvrtém místě pak skončila Zuzana Musialková ze Sokola Olomouc (31,0 bodu), která byla po kvalifikaci na druhém místě.

Rožnovské závodnice také ovládly průběžné pořadí Žákovského poháru. Před posledním závodem vede Naďa Palacká před Simonou Kadlecovou a Zuzanou Havelkovou.

David Koudelka, Michal Burian, Milan ZalužanskýŽáci jednotlivci : První vítězství Michala Buriana.

Své první vítězství v soutěži jednotlivců v závodě Žákovského poháru si vybojoval Michal Burian z TJ Lokomotiva Liberec, který získal celkem 29,1 bodu. Na druhé místo tak odsunul po kvalifikaci vedoucího závodníka Davida Koudelku ze Sokola Brno-Komárov (28,7 bodu), který si ale i přesto udržel vedoucí postavení v průběžném pořadí Žákovského poháru 2001. Druhou medaili pak pro pořádající Sokol Žižkov I. vybojoval Milan Zalužanský, který skončil na celkově 3. místě (26,6 bodu).

V průběžném pořadí Žákovského poháru ale zatím vede David Koudelka.

Nominace na 3. závod Světového poháru série 2001/2002 v Petrohradu (Rusko) - 26.-27.10.2001.

Pegas - 4. závod Českého a Žákovského poháru byl zároveň kvalifikačním závodem pro nominaci na závod Světového poháru v Rusku. Nominace :

• ženy jednotlivkyně : Petra Vachníková
  • muži jednotlivci : Petr Dufek
  • muži synchronní dvojice : Petr Dejl / Petr Dufek.