Zahájení Světových her

Světové hry 2001, Akita, Japonsko, 19.-21.8.2001

Přibližně 2 500 účastníků z 80 zemí pěti kontinentů se sešlo v exotickém prostředí Japonska na 6. Světových hrách, které jsou vždy jedenkrát za čtyři roky společným svátkem neolympijských sportů a sportovních disciplín.

Soutěže synchronních dvojic žen a mužů ve skocích na trampolíně (jednotlivci se již jako olympijská disciplína Světových her nemohou účastnit) probíhaly 19.-21. srpna 2001.

Kvalifikačním závodem bylo pro trampolinisty mistrovství světa 1999 v jihoafrickém Sun City, kde Lenka Honzáková s Petrou Vachníkovou vybojovaly místo mezi dvanáctkou vyvolených i pro český ženský pár.
Vysoké náklady spojené s účastí ale byly zřejmě důvodem velkého počtu změn ve startovní listině a v soutěži synchronních dvojic žen tak startovalo pouze 9 párů. Český pár se Světových her 2001 v Akitě také nezúčastnil.

Houpačka v soutěži synchronních dvojic žen

Houpačku připomínal průběh soutěže synchronních dvojic žen, který připomněl, že za chyby ve finále se platí velmi tvrdě.

Úřadující mistryně světa Olena Movchan / Oksana Tsyguleva z Ukrajiny totiž v kvalifikaci nedokončily svoji volnou sestavu (14,5 bodu) a do finále postoupily jen těsně na 8. místě se známkou 52,1 bodu díky malému počtu párů a ještě větší chybě běloruského páru (50,9 bodu).

Kirsten Lawton / Claire Wright (GBR), Olena Movchan / Oksana Tsyguleva (UKR), Irina Karavaeva / Natalia Tchernova (RUS)Na čele průběžného pořadí se naopak usadily vicemistryně světa Anna Dogonadze / Tina Ludwig z Německa (84,9 bodu) s téměř jednobodovým náskokem před ruským párem Irina Karavaeva / Natalia Tchernova (84,1 bodu).

Ve finále, které páry začínají opět od nuly, se však karta obrátila. Ukrajinky zacvičily nejlepší finálovou sestavu (50,9 bodu) a zvítězily. Němky naopak nedokončily sestavu (30,2 bodu) a skončily osmé. Na druhou příčku se vyhouply Britky Kirsten Lawton / Claire Wright (48,4 bodu) a přeskákaly tak ruský pár, který skončil třetí (47,0 bodu).

Vladimir Kakorko / Nikolai Kazak (BLR), Aleksander Moskalenko / German Knytchev (RUS), Daisuke Nakata / Takayuki Kawanishi (JPN)V soutěži synchronních dvojic mužů Rusové nezaváhali.

Zcela odlišně probíhala soutěž synchronních dvojic mužů. Úřadující mistři světa German Knytchev / Aleksander Moskalenko z Ruska prošli celou soutěží bez zaváhání a bez obtíží zvítězili (51,9 bodu). Krok s vítěznou dvojicí dokázali udržet jen v kvalifikaci Bělorusové Vladimir Kakorko / Nikolai Kazak, kteří ve finále získali 50,6 bodu a obsadili tak celkově 2. místo. Bronzová medaile se stala kořistí domácích závodníků Takayuki Kawanishi / Daisuke Nakata (50,4 bodu), kteří do finále nastupovali na 5. místě průběžného pořadí.