Seniorské a Juniorské mistrovství České republiky 2001

(tisková zpráva)

Mistrovství České republiky 2001 ve skocích na trampolíně

Již šestý titul absolutní mistryně České republiky ve skocích na trampolíně s převahou vybojovala v sobotu 23. června 2001 v hale Sokola Brno I. Lenka Honzáková z SK GT Litoměřice. Celou soutěží prošla vyrovnaně a bez větších chyb a ve volné sestavě kvalifikačního kola předvedla svůj letošní nejlepší výkon (36,8 bodu).

Její největší soupeřce Petře Vachníkové z TJ Rožnov pod Radhoštěm, se kterou pravidelně předvádějí vyrovnané výkony vzájemně se odlišující o pouhé desetiny bodu, se naopak se nedařilo. Přes výborné výkony v tréninku se tentokrát ve vlastním závodě překvapivě trápila. Jen se štěstím těsně postoupila po zkažené povinné sestavě do finále, ve kterém závodnice začínají opět s nulovou známkou. Pozornosti rozhodčích také neušel ani její dotyk bezpečnostního zakrytí pružin trampolíny v devátém prvku finálové sestavy, který znamenal přerušení sestavy a celkově až čtvrté místo (25,5 bodu).

Za vítěznou Lenkou Honzákovou se v soutěži žen jednotlivkyň prosadily mladé závodnice. Příjemným překvapením se stala šestnáctiletá domácí Kristýna Závodníková ze Sokola Brno-Komárov, která za poslední rok zaznamenala výrazný výkonnostní růst a k několik hodin starému druhému místu z Juniorského přeboru České republiky přidala i druhé místo ze seniorského mistrovství. Na třetím místě skončila teprve čtrnáctiletá Naďa Palacká z TJ Rožnov pod Radhoštěm, vedoucí závodnice v průběžném pořadí Žákovského poháru 2001.

Pozici favorita mezi muži nezůstal nic dlužen Petr Dufek z TJ Petřiny Praha, který je dnes naším nejlepším trampolinistou, a s náskokem téměř dvou bodů si vybojoval již čtvrtý titul mistra České republiky v nepřetržité řadě od roku 1998.

Na druhém místě také podle předpokladů skončil jeho oddílový kolega Petr Dejl, který v obou volných sestavách předvedl své nejlepší letošní výkony. Odrazil tak útok Petra Dostála ze Sokola Olomouc, který do svých volných sestav zařadil i trojné salto.

Lenka Honzáková s Petrou Vachníkovou, soupeřky v soutěži jednotlivkyň, avšak partnerky v soutěži synchronních dvojic, kterým se v posledních domácích i mezinárodních závodech nedařilo najít společnou notu, vsadily na lehké sestavy. Podařila se jim výborná synchronnost a bez problémů tak získaly svůj společný čtvrtý mistrovský titul.

Druhé místo získala domácí dvojice Petra Kořínková / Kristýna Závodníková ze Sokola Brno-Komárov, vedoucí pár průběžného pořadí letošního Českého poháru. Děvčata sice ještě zcela nezvládla povinnou sestavu, ale ve volné sestavě naopak předvedla téměř absolutní synchronnost (19,6 bodu). Třetí skončila letos nově vytvořená dvojice Libuše Pilzová / Veronika Svobodová (SK GT Litoměřice).

Juniorské mistrovství České republiky 2001 ve skocích na trampolíně

Ještě před seniorským mistrovstvím republiky proběhlo v sobotu 23. června 2001 v Brně i Juniorské mistrovství České republiky.

V soutěži juniorek jednotlivkyň, ve které se objevily i nové tváře z TJ Lokomotiva Liberec a Sokola Olomouc, se prosadily zkušenější závodnice a medaile si mezi sebou rozdělily účastnice loňského Juniorského mistrovství Evropy.

Favoritku soutěže, loňskou vítězku Libuši Pilzovou z SK GT Litoměřice, provází v poslední době zdravotní problémy, které ji například před dvěmi týdny připravily o start v závodě Světového poháru v Hannoveru v Německu. I tentokrát se sice podepsaly na jejím výkonu (zejména v nižší obtížnosti sestav), ale přesto vybojovala svůj již druhý titul juniorské mistryně České republiky.

V souboji o druhé místo byla úspěšnější domácí závodnice Kristýna Závodníková ze Sokola Brno-Komárov, která zaostala o pouhých 5 desetin bodu za vítěznou Libuší Pilzovou, a naopak předstihla další litoměřickou závodnici Adélu Mikalovou o téměř jeden bod.

Na soutěž synchronních dvojic juniorek se nejlépe připravila zcela nově složená kombinovaná dvojice Zuzana Musialková / Kristýna Závodníková (Sokol Olomouc / Sokol Brno-Komárov), která při svém prvním velkém startu vybojovala rovnou mistrovský titul. Druhé místo obsadila dvojice Simona Kadlecová / Jana Vaculínová (TJ Rožnov pod Radhoštěm) a bronz vybojovala další rožnovská dvojice Zuzana Havelková / Naďa Palacká, která díky lepší volné sestavě odsunula při rovnosti bodů na čtvrté místo pár Ivana Lachmanová / Adéla Mikalová z SK GT Litoměřice.

Pro Zuzanu Havelkovou, Simonu Kadlecovou, Zuzanu Musialkovou, Naďu Palackou, Janu Vaculínovou a Kristýnu Závodníkovou bylo Juniorské mistrovství České republiky poslední prověrkou před startem na červencových Světových hrách mládeže v Odense v Dánsku.