2. kolo Českého a Žákovského poháru 2001

Rostoucí zájem o skoky na trampolíně, které měly v loňském roce svoji olympijskou premiéru v australském Sydney, přivedl v sobotu 19. května 2001 do tělocvičny TJ Lokomotiva Liberec rekordních 97 závodníků, kteří soutěžili o pohárové body v 2. závodě Českého a Žákovského poháru 2001.

Liberecký závod byl pro naše nejlepší závodnice a závodníky také druhým kvalifikačním závodem pro červencové Mistrovství světa (Odense, Dánsko 26.-28.7.2001) a zároveň poslední prověrkou před Čtyřutkáním Česká republika - Dánsko - Porýní (SRN) - Velká Británie, které se uskuteční 2. června 2001 od 16.00 hodin ve sportovní hale v Turnově.

Vedle nejlepších seniorských závodníků se stále více prosazují i juniorské závodnice v čele s těmi, které budou 26.-27. května 2001 startovat v závodě Olympijských nadějí v Polsku (Zielona Gora).

Petra VachníkováŽeny jednotlivkyně - Petra Vachníková

O prvenství se se střídavým úspěchem utkaly naše již několik let nejlepší závodnice Lenka Honzáková z SK GT Litoměřice a Petra Vachníková z TJ Rožnov pod Radhoštěm.

Lenka, která po prvním závodě vedla v průběžném pořadí, zacvičila v kvalifikačním kole (povinná + volná sestava) svoji letos zatím nejlepší volnou sestavu (36,4) a získala celkem 63,7 bodu. S téměř dvoubodovým náskokem se tak ujala vedení před Petrou (61,9 bodu) a před Jitkou Holíčkovou ze Sokola Žižkov I. (61,1 bodu), která už v prvním závodě překvapivě držela krok s našimi nejlepšími závodnicemi.

Finalistky ženyVe finále se ale karta obrátila. Olympionička Petra Vachníková zvedla hozenou rukavici a zacvičila finálovou sestavu za 36,9 bodu. Lenka Honzáková naopak přerušila svoji sestavu po čtvrtém prvku a Petra s výrazným náskokem téměř 3 bodů zvítězila.

A protože ani Jitka Holíčková nedokončila svoji finálovou sestavu, utkaly se o druhé a třetí místo mladé závodnice. Z nich nejlépe uspěla úřadující juniorská mistryně republiky Libuše Pilzová z SK GT Litoměřice (34,1 bodu).

Na třetím místě skončila Kristýna Závodníková ze Sokola Brno-Komárov (33,3 bodu) a "až" čtvrté místo obsadila teprve patnáctiletá Ivana Lachmanová z SK GT Litoměřice (31,6 bodu).

Petr Dostál, Petr Dejl, Michal BurianMuži jednotlivci - Petr Dejl

Soutěž měla zpočátku obvyklý průběh. V kvalifikačním kole zvítězil Petr Dufek z TJ Petřiny Praha (66,8 bodu) před svým oddílovým kolegou Petrem Dejlem (64,3 bodu) a Petrem Dostálem ze Sokola Olomouc (57,5 bodu).

Ve finále ale ani vedoucí závodník soutěže mužů nezvládl záludnosti koordinačně náročného nářadí a svoji finálovou sestavu také nedokončil.

Petr DufekZvítězil pak Petr Dejl, který zopakoval svůj výkon z kvalifikačního kola (35,8 bodu). Na druhém místě skončil zkušený Petr Dostál (34,6 bodu), který do své finálové sestavy opět po delší době zařadil trojné salto, a třetí místo k velké radosti diváků vybojoval Michal Burian z pořádajícího oddílu TJ Lokomotiva Liberec (28,2 bodu).

Liberecký závod také rozhodl mezi Jitkou Holíčkovou a Petrem Dostálem, kdo z nich nastoupí jako šestý člen českého družstva při Čtyřutkání Česká republika - Dánsko - Porýní (SRN) - Velká Británie 2. června 2001 v Turnově. Díky lepšímu výkonu v kvalifikačním kole získala právo zařazení do reprezentačního družstva Jitka Holíčková (61,1 bodu), které však termín utkání koliduje s jiným programem, a tak v Turnově nakonec bude startovat Petr Dostál (57,5 bodu).

Adéla Mikalová / Ivana Lachmanová, Libuše Pilzová / Veronika Svobodová, Simona Kadlecová / Jana Vaculínová Synchronní dvojice žen i mužů

Neradostně skončila soutěž synchronních dvojic žen nejen pro náš historicky nejlepší pár Lenka Honzáková / Petra Vachníková, ale i pro 7. nejlepší pár loňského Juniorského mistrovství Evropy Petra Kořínková / Kristýna Závodníková ze Sokola Brno-Komárov. Obě dvojice se samy porazily již v kvalifikaci a nepostoupily ani do osmičlenného finále a o vítězství se tak utkaly další juniorské páry z Brna, Litoměřic, Olomouce a Rožnova pod Radhoštěm.

Vedoucí pár po kvalifikačním kole (Zuzana Havelková s Naďou Palackou z TJ Rožnov pod Radhoštěm) také nedokončil finálovou sestavu a skončil celkově na 8. místě. Nejlepší výkon pak ve finále předvedly Libuše Pilzová s Veronikou Svobodovou z SK GT Litoměřice (42,5 bodu), těsně za nimi skončily jejich oddílové kolegyně Ivana Lachmanová s Adélou Mikalovou (41,7 bodu) a z 6. místa po kvalifikačním kole se na konečné 3. místo ve finále vyhouply Simona Kadlecová s Janou Vaculínovou z TJ Rožnov pod Radhoštěm (40,1 bodu).

Naopak bez nečekaných zvratů proběhla soutěž synchronních dvojic mužů, kde Petr Dejl s Petrem Dufkem nemají zatím vážnou konkurenci. V kvalifikačním kole sice svým výkonem zaostali za svými možnostmi a za volnou sestavu získali pouze 37,0 bodu, ale ve finále zvítězili sestavou, kterou rozhodčí ohodnotili známkou 46,0 bodu.

S velkým odstupem za vítězi skončila na 2. místě dvojice také z TJ Petřiny Praha Michal Bouchner / Daniel Komarov (38,6 bodu) a 3. místo obsadili Štěpán Holec s Milanem Zalužanským ze Sokola Žižkov I. (36,7 bodu).

Daniel Komarov / Michal Bouchner, Petr Dejl / Petr Dufek, Štěpán Holec / Milan Zalužanský

Po druhém kole v průběžném pořadí Českého poháru 2001 vedou Petra Vachníková a Petr Dejl a v kategoriích synchronních dvojic Zuzana Havelková s Naďou Palackou a Petr Dejl s Petrem Dufkem.

Daniel Komarov Žáci a žákyně Simona Kadlecová

Jak jinak, ani vítězce kvalifikačního kola soutěže žákyň jednotlivkyň Ivaně Lachmanové z SK GT Litoměřice se nepodařilo dokončit finálovou sestavu a skončila celkově osmá. Ve vyrovnaném finálovém souboji tří rožnovských závodnic pak byla nejúspěšnější Simona Kadlecová (31,6 bodu) před druhou Naďou Palackou (31,2 bodu) a třetí Zuzanou Havelkovou (30,4 bodu).

Naopak téměř jako jediný prošel od počátku vítězně soutěží žáků jednotlivců Daniel Komarov z TJ Petřiny Praha (30,0 bodu). Z 6. místa po kvalifikačním kole na celkově stříbrnou příčku postoupil ve finále Lukáš Bureš ze Sokola Brno-Komárov (26,2 bodu) a další radost libereckým divákům přinesl třetím místem Adam Kašpar z pořádajícího oddílu TJ Lokomotiva Liberec (26,1 bodu).

Po druhém kole v průběžném pořadí Žákovského poháru 2001 vedou Naďa Palacká a Daniel Komarov.

Finalisté žáciFinalistky žákyně

Třetí kolo Českého a Žákovského poháru proběhne 9. června 2001 ve Dvoře Králové nad Labem. Chybět ale budou Petr Dejl, Petr Dufek, Lenka Honzáková, Libuše Pilzová a Petra Vachníková, kteří budou 8.-9. června 2001 startovat v prvním závodě Světového poháru série 2001/2002 v Hannoveru.